RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjscy żołnierze wystrzeliwują do 1000 pocisków na godzinę

Rosyjski ostrzał (fot.  Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjski ostrzał (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Siły rosyjskie wystrzeliwują podczas walk na froncie do tysiąca pocisków na godzinę – poinformował w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji ICTV.

Rosjanie mieli użyć na Ukrainie pocisków hipersonicznych Kindżał

Rosja użyła przed kilkoma dniami na Ukrainie pocisków hipersonicznych Kindżał - podała w sobotę amerykańska telewizja CNN. Jak zauważa, był to...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Według ministra żołnierze rosyjscy wystrzeliwują tyle pocisków, gdyż usiłują wywrzeć presję psychologiczną na ukraińskich wojskowych. – Niestety mają obecnie nieograniczone zasoby – dodał Reznikow.

Według niego takim zasobom można przeciwstawić tylko skuteczną, stosowaną punktowo broń. – Dlatego jeśli mówimy o 18 haubicach czy czterech systemach HIMARS, oznacza to, że jest to broń precyzyjnego rażenia, która może wykonywać odpowiednie uderzenia w odpowiednie cele – zaznaczył ukraiński minister.

Zobacz także: Amerykańskie media: Rosja używa na Ukrainie tajemniczej amunicji


Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiedział w sobotę, że wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, już są używane w walkach na froncie i pomagają bronić kraju przed rosyjską inwazją. Zdaniem wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar wojsko rosyjskie wystrzeliwuje w ciągu doby 10 razy więcej pocisków niż siły ukraińskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej