RAPORT

Wojna na Ukrainie

W zakładach Azot zostali tylko cywile. Żołnierze wycofali się „na lepiej umocnione pozycje”

Zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)
Zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

Żołnierze ukraińscy opuścili pozycje w Siewierodoniecku, na wschodzie Ukrainy; w zakładach chemicznych Azot w tym mieście pozostali tylko cywile – poinformował w sobotę mer tego miasta Ołeksandr Striuk. Zapewnił, że żołnierze wycofali się na lepiej przygotowane pozycje.

Ludność cywilna ukrywa się w zakładach chemicznych. „Nie będą drugim Azowstalem”

W zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku, w którym siły ukraińskie toczą walki uliczne z wojskami rosyjskimi, ukrywa się niewielka liczba...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Sytuacja jest dość trudna – powiedział Striuk o Siewierodoniecku położonym w obwodzie ługańskim. Jak relacjonował, ludzie, którzy pozostawali na terenie zakładów Azot „znajdują się w schronach” i pozostaną tam „do zakończenia działań bojowych”.

Striuk podkreślił, że wojsk ukraińskich w Siewierodoniecku nie udało się okrążyć. – Miasto nie zostało zablokowane – powiedział. Według niego żołnierze „odeszli na lepiej umocnione pozycje”.

Mer wypowiadał się w telewizji publicznej, a jego wypowiedź przekazał szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

Zobacz także: Ukraińskie wojsko utrzymuje kontrolę nad kombinatem Azot w Siewierodoniecku


Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył wcześniej, że z zasady nie ujawnia, gdzie znajdują się oddziały ukraińskie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Hajdaj podał w piątek, że obrońcy Siewierodoniecka będą musieli się wycofać, by ograniczyć straty i zająć lepiej umocnione pozycje. Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w tym mieście pozostawały dotychczas zakłady chemiczne Azot.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej