RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PiS: Musimy zbudować potężną armię; mamy gotowy, konkretny plan

Najnowsze

Popularne

– Musimy się uzbroić i zbudować potężną armię, tak żeby atak na Polskę nie miał żadnego sensu; mamy gotowy, skonkretyzowany plan - powiedział w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Torunia Jarosław Kaczyński. Prezes PiS poruszył także problem walki z inflacją.

Zmiany w rządzie. Jarosław Kaczyński nie jest już wicepremierem

Jarosław Kaczyński nie pełni już funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa. – Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz, z tego co...

zobacz więcej

Kaczyński podkreślał w kontekście wojny w Ukrainie, że Polska musi mieć potężna armię. „Musimy zbudować potężną armię (...) zwiększyliśmy wydatki pod tym względem już bardzo znacznie, ale to jest jeszcze dalece za mało. Ten wielki plan zbrojeniowy, który jest zawarty jako prawo, jako pewne zobowiązanie w ustawie o obronie ojczyzny, ten plan musi być zrealizowany” – powiedział Kaczyński.

Zaznaczył, że dzisiaj realizacja tego planu jest trudniejsza niż w momencie, kiedy został on przygotowany. „Kryzys doprowadził do tego, że pieniądz jest dzisiaj bardzo drogi, a był bardzo tani, że różnego rodzaju wymiary sytuacji się zmieniły. Ale ja często zadaję pytanie, czy lepiej być zadłużonym czy okupowanym tak jak część Ukrainy, co jest lepsze, czy być mordowanym, mieć spalone domy, być zmuszonym do ucieczki czy też musieć nawet płacić jakieś długi. Ja jestem głęboko przekonany, że lepiej jednak płacić długi” – powiedział prezes PiS.

Prezes PiS ujawnił, kiedy przekaże władzę w partii

– Jeśli będzie wszystko zgodnie z planem i nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, decyzje zapadną za trzy lata – powiedział w wywiadzie dla Polska...

zobacz więcej

Potrzeby obronne Polski muszą być zaspokojone


„Musimy się uzbroić, musimy stworzyć taką armię i mamy taki plan, on jest gotowy, skonkretyzowany, żeby atak na Polskę nie miał żadnego sensu” – podkreślił. Stwierdził, że „tylko ci, którzy potrafią sami się bronić, są bronieni także przez innych”.

Kaczyński przekazał, że zamówienia na sprzęt wojskowy zostały już złożone i uruchomiony został także polski przemysł zbrojeniowy. Dodał, że gdyby Ukraina „rozsypała się w ciągu dwóch, trzech tygodni, dzisiaj ta sprawa byłaby jakimś problemem na arenie międzynarodowej, ale niczym więcej”. „Dzisiaj jest głównym problemem światowym” – podkreślił prezes PiS.

„W dobie wojny za wschodnią granicą, potrzeby obronne Polski muszą być zaspokojone. Nawet kosztem wysokich wydatków” – podkreślał w Toruniu prezes Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania z mieszkańcami Torunia i Włocławka Jarosław Kaczyński zaznaczał, że zwiększenie potencjału militarnego pozwoli na ustabilizowanie sytuacji także w sąsiedztwie Polski.

Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że inwestycje w system obronny muszą być dokonywane, mimo wysokich wydatków publicznych.

Prezes PiS: Przedstawiciele opozycji zachowują się absurdalnie

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził w wywiadzie dla dziennika „Polska The Times”, że przedstawiciele opozycji zachowują...

zobacz więcej

„Fakty i opowieści”


„W tym roku, mimo kryzysu, wydatki społeczne wynoszą już przeszło 60 mld zł, wzrosły też wydatki na obronę, kulturę, oświatę” – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Torunia. „Odrzuciliśmy tezę, że pieniędzy nie ma i nie będzie” – podkreślił.

Lider PiS zaznaczył, że obecnie rozmowa o Polsce jest szczególnie ważna, bo „bardzo wiele się dzieje, i są fakty, ale są także opowieści”. „Są opowieści tych, którzy fakty traktują, można powiedzieć, luźno, a jednocześnie chcą stworzyć opowieść o takiej Polsce, której po prostu nie ma: Polsce reżimu, którego mam być głównym przedstawicielem, w istocie dyktatorem; o Polsce nieustannych nieszczęść, porażek” – mówił. Zaznaczył, że każda, nawet nieprawdziwa opowieść, gdy jest przekazywana intensywnie może dotrzeć do ludzkich umysłów.

Kaczyński wskazał, że kiedy jego ugrupowanie przed niemal siedmiu laty dochodziło do władzy, miało pewną wizję zmian w Polsce i uważało, że „polityka, którą prowadzono poprzednio przez osiem lat władzy koalicji PO-PSL była polityką błędną, nastawioną na interesy wpływowych, ale stosunkowo nielicznych grup”. „Ale także, i to w bardzo poważnym stopniu, na interesy zewnętrzne - pozapolskie, zupełnie niepolskie, a często po prostu antypolskie” – powiedział.

Dodał, że PiS chciało tę politykę odrzucić i „doprowadzić do tego, żeby nasz kraj stał się i sprawiedliwszy i szybciej się rozwijający i bezpieczniejszy”. „Pierwszym warunkiem, by było to możliwe było doprowadzenie do tego, by potwierdziła się diagnoza, iż w Polsce państwo może dużo więcej zrobić dla obywateli, niż jest robione” – stwierdził.

Kaczyński podkreślił, że związane to było z możliwościami finansowymi, dlatego PiS odrzucało tezę, że pieniędzy nie ma i nie będzie. „Ta teza, że tak nie jest, że te pieniądze jednak mogą być, że one są po prostu przejmowane, że – mówiąc najkrócej – Polska i Polacy są po prostu okradani, okazała się słuszna” – powiedział.

Odejście Kaczyńskiego z rządu. Dworczyk: Prezes skupi się na wzmocnieniu partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odchodząc z rządu postanowił skupić się na wzmocnieniu partii; zastąpienie go przez ministra...

zobacz więcej

„ Żyliśmy w kraju okradanym na potęgę”


Dodał, że po dokonaniu zmian w prawie, powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej oraz wprowadzeniu pakietów kontrolnych okazało się, że wpływy z VAT zaczynają gwałtownie rosnąć. „I oto zrodziła się sytuacja, która wydaje się niemożliwa, paradoksalna. Otóż państwo wydawało, przede wszystkim na politykę społeczną znacznie więcej niż przedtem, a z drugiej strony podatki były obniżane” – powiedział. W tym kontekście wskazał, że kolejna obniżka podatków nastąpi od 1 lipca br.

Kaczyński podkreślił, że w tym roku wydatki społeczne wynoszą, mimo kryzysu, już przeszło 60 mld zł. Dodał, że wyraźnie wzrosły też wydatki na obronę, kulturę, oświatę. „Okazało się, że żyliśmy w kraju okradanym na potęgę, na ogromną skalę. Nikt nie potrafi dzisiaj odpowiedzieć, gdzie te pieniądze są, bo niekiedy są w majątkach, willach, ale obawiam się, że w niemałej mierze są zagranicą” – ocenił. Prezes PiS podkreślił też, że nawet teraz w czasach kryzysu notujemy wzrosty gospodarcze, wzrosty płac. „Może to państwa zaskoczy niektórzy mówią – nie mówcie tego, ale ja to jednak powiem, że ciągle wzrost płac jest wyższy niż inflacja. Troszeczkę wyższy i oczywiście rozłożony asymetrycznie, znaczy jedni nie tracą inni tracą, ja to świetnie wiem, i z inflacją walczymy, ale tak to w tej chwili wygląda” – powiedział Kaczyński. „I czy w warunkach kryzysu podwyższamy podatki czy obniżamy? Otóż proszę państwa, obniżamy. Obniżamy na te najbardziej strategiczne towary nawet do zera. Na gaz do zera, wbrew UE, na podstawowe wyroby żywnościowe do zera, a gdzie indziej są też bardzo wyraźne spadki do 5 proc. do 8 proc.” – mówił prezes PiS.

„Krótko mówiąc, szanowni państwo, my jesteśmy w stanie, potrafimy prowadzić politykę w ramach, której mamy do czynienia z obniżkami podatków i jednocześnie ciągle są środki na to, żeby naszą politykę w różnych dziedzinach prowadzić. I to chyba dobrze świadczy o naszym rządzie” – dodał Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej