RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zabić Papałę”. Film śledczy w rocznicę śmierci generała na antenie TVP1

Z okazji rocznicy śmierci generała policji Marka Papały Telewizja Polska wyemituje pełnometrażowy śledczy film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego „Zabić Papałę" z 2008 roku. Film będzie można zobaczyć na TVP 1 o godz. 23:50.

Zabójstwo Marka Papały. Sąd wydał wyrok

Warszawski sąd okręgowy uniewinnił Igora M. ps. „Patyk” ze wszystkich postawionych mu zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa byłego szefa...

zobacz więcej

Pełnometrażowy śledczy film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego „Zabić Papałę" to efekt ponad dwuletniej pracy.

„Po jedenastu latach od śmierci generała policji Marka Papały wciąż nie wiemy, kto zabił i dlaczego. Schwytanie sprawców tej zbrodni, to punkt honoru organów ścigania. Trzeba więc zadać pytanie: gdzie są sprawcy i gdzie jest honor? Do dzisiaj nikt nie miał odwagi powiedzieć wprost, iż ci, którzy prowadzili śledztwo w sprawie śmierci generała, błądzili we mgle i błądzą nadal” – mówił w 2008 roku Sylwester Latkowski.

Marek Papała, były Komendant Główny Policji, zginął 25 czerwca 1998 r. w Warszawie. Kierował Policją od stycznia 1997 r. do stycznia 1998 r. Zastrzelono go z pistoletu, gdy wsiadł na parkingu do swego samochodu.

W 2020 roku Warszawski sąd okręgowy wydał wyrok w tej sprawie i uniewinnił Igora M. ps. „Patyk” ze wszystkich postawionych mu zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Prokuratura żądała dla niego kary dożywocia.Pozostałe sześć osób oskarżonych sąd również uniewinnił bądź zdecydował o umorzeniu postępowania.

To już drugi proces w tej sprawie. Poprzedni – w 2013 r. – skończył się uniewinnieniem Andrzeja Z. „Słowika” i Ryszarda Boguckiego. Prokuratura nie złożyła apelacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej