W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe obchody 40-lecia powstania „Solidarności Walczącej”. Była to „Solidarność ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę, którzy nie godzili się na zamianę żelaznych kajdan na aksamitne” – mówił uczestniczący w uroczystości premier Mateusz Morawiecki.
– Solidarność nigdy nie szła po płaskim. Solidarność zawsze patrzyła w górę i pięła się w górę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas XXX...
zobacz więcej
Po Wrocławiu i Gdyni, trzecia część obchodów 40-lecia powstania Solidarności Walczącej (SW) odbyła się w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37, w którym więziony był wraz ze swoimi współpracownikami lider SW Kornel Morawiecki.
– Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych – miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów – mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).
Zwrócił uwagę, że „to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem”. – Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii – rotmistrz Witold Pilecki – dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość – wyjaśnił.
– W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność – wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję – podkreślił premier. – Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej – dodał.Premier @MorawieckiM w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w #Warszawa: Dzisiaj w 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej spotkamy się w ważnym miejscu. To muzeum jest bardzo szczególne, naznaczone krwią i męczeństwem naszych bohaterów. pic.twitter.com/mwOVNYoNTW
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 25, 2022
Wybierając Prawo i Sprawiedliwość, Polacy poparli model państwa aktywnego, które służy interesom ludzi i pomaga im w czasach kryzysu – napisał na...
zobacz więcej
– W odpowiedzi na tamto „Przesłanie” I Zjazd Solidarności przyjął „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” – wyjaśnił.
Morawiecki podkreślił, że „ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.”. – Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli – wy chcieliście - wolnej Polski od samego początku – powiedział premier.