RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Nie godzili się na aksamitne kajdany”. 40-lecie „Solidarności Walczącej”

Najnowsze

Popularne

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe obchody 40-lecia powstania „Solidarności Walczącej”. Była to „Solidarność ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę, którzy nie godzili się na zamianę żelaznych kajdan na aksamitne” – mówił uczestniczący w uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Duda: Solidarność zawsze pięła się w górę

– Solidarność nigdy nie szła po płaskim. Solidarność zawsze patrzyła w górę i pięła się w górę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas XXX...

zobacz więcej

Po Wrocławiu i Gdyni, trzecia część obchodów 40-lecia powstania Solidarności Walczącej (SW) odbyła się w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37, w którym więziony był wraz ze swoimi współpracownikami lider SW Kornel Morawiecki.

– Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych – miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów – mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).

Zwrócił uwagę, że „to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem”. – Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii – rotmistrz Witold Pilecki – dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość – wyjaśnił.

– W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność – wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję – podkreślił premier. – Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej – dodał.

Morawiecki przypomniał, że „jeszcze przed zjazdem Solidarności (...) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz „Biuletynu Dolnośląskiego” wydanego w sierpniu 1981 r.”. – Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, „Przesłanie do polskiej Solidarności” – wspomniał.

Premier: Wybierając PiS, Polacy poparli model państwa aktywnego

Wybierając Prawo i Sprawiedliwość, Polacy poparli model państwa aktywnego, które służy interesom ludzi i pomaga im w czasach kryzysu – napisał na...

zobacz więcej

– W odpowiedzi na tamto „Przesłanie” I Zjazd Solidarności przyjął „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” – wyjaśnił.

Morawiecki podkreślił, że „ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.”. – Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli – wy chcieliście - wolnej Polski od samego początku – powiedział premier.

„Musimy wyrwać Europę z uśpienia”


Mateusz Morawiecki mówił też, że znów trzeba bronić niepodległości, na razie poprzez pomoc Polski dla walczącej Ukrainy. – Na Ukrainie toczy się walka z tym samym złem, ono na inne oblicze niż to, z którym walczyliśmy 40 lat temu, bo zło się przepoczwarza, mutuje, ale totalitarne korzenie tego zła można odnaleźć w dzisiejszej filozofii ruskiego miru, to nacjonalizm, kolonializm i imperializm rosyjski – wszystko, co najgorsze, odgrzewane z XX-wiecznej historii przez Kreml, przez Moskwę, przez Władimira Putina – dodał.

Z tym złem – podkreślił – „przyszło nam się dzisiaj mierzyć bardzo realnie tu i teraz”. – Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia, bo owoce wolności, których dzisiaj doświadczamy nie są nam dane raz na zawsze – dodał.

Radykalne ugrupowanie niepodległościowe


„Solidarność Walcząca” była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Idea jej utworzenia zrodziła się po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Powstała we Wrocławiu w 1982 r. – w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęto wydawanie pisma „Solidarność Walcząca”, które redagowali m.in. Kornel Morawiecki, Paweł Falicki, Zbigniew Jagiełło, Andrzej Kisielewicz i Romuald Lazarowicz. Działaczami SW byli również Ewa Kubasiewicz i Andrzej Kołodziej. Nie chcieli kompromisu z komunistami, domagali się całkowitego odsunięcia od władzy reżimu Wojciecha Jaruzelskiego.

Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. Solidarność Walcząca miała swój sztandar, rotę przysięgi i tajną pocztę.

Liderem SW był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej