RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraiński wywiad: Ostrzały z Białorusi wielką rosyjską prowokacją

Uderzano w obwody: kijowski, czernihowski, sumski (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Uderzano w obwody: kijowski, czernihowski, sumski (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Przeprowadzone z terytorium Białorusi ostrzały ukraińskiego terytorium to wielka prowokacja Rosji mająca na celu dalsze wciągnięcie Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie – oświadczył w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy.

Rosyjskie dowództwo odsunęło kilku kluczowych generałów

Od początku czerwca rosyjskie naczelne dowództwo prawdopodobnie odsunęło z kluczowych stanowisk operacyjnych kilku generałów, w tym Aleksandra...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Nocą z piątku na sobotę na Ukrainę przeprowadzono zmasowany atak rakietowo-bombowy – czytamy w komunikacie Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Rosyjskie bombowce „działały” bezpośrednio z terytorium Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu wykorzystano sześć samolotów Tu-22M3, które wystrzeliły 12 pocisków kierowanych Ch-22.

Pociski wystrzelono w okolicach miasta Petryków w pobliżu Mozyrza, ok. 50-60 km od granicy z Ukrainą. Bombowce wylatywały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, następnie przez obwody kałuski i smoleński wkraczały w białoruską przestrzeń powietrzną. Po wystrzeleniu rakiet maszyny wracały na lotnisko Szajkowka. Uderzano w obwody: kijowski, czernihowski, sumski.

„To pierwszy przypadek przeprowadzenia uderzenia lotniczego na Ukrainę bezpośrednio z terytorium Białorusi. Dzisiejszy ostrzał bezpośrednio związany z jest z próbami kremlowskich władz wciągnięcia Białorusi w wojnę na Ukrainie w charakterze bezpośredniego uczestnika” – pisze wywiad.

Dzień wcześniej HUR informował o przybyciu do Mozyrza rosyjskich grup dywersyjnych, planujących zamachy w mieście – wysadzanie budynków mieszkalnych, szkoły i szpitala. Według wywiadu możliwe prowokacje mogą być przedstawione jako odpowiedź Ukrainy na naloty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej