RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PiS: Wspieramy polskie rodzinne gospodarstwa rolne

Tylko dobrze funkcjonujące, zasobne rodzinne gospodarstwa rolne mogą zapewnić właściwą produkcję żywności – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę w Toruniu. Podkreślił, że należy wspierać małe i średnie gospodarstwa czego nie robiono za rządów PO-PSL. – Mamy różne możliwości, by takie gospodarstwa rolne wesprzeć – dodał.

Premier: Rolnictwo i polska wieś są i będą oczkiem w głowie naszej polityki

Rolnictwo i polska wieś były, są i będą oczkiem w głowie naszej polityki - zadeklarował w czwartek na Podlasiu premier Mateusz Morawiecki. Premier...

zobacz więcej

W sobotę w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywa się konferencja „Bezpieczeństwo gospodarcze”, z udziałem m.in. prezesa PiS, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Uczestniczy w niej także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Lider PiS zaznaczył, że kwestia bezpieczeństwa jest ważna w życiu każdego człowieka, każdej zbiorowości, w tym państwa. – A państwo jest przede wszystkim instytucją bezpieczeństwa, instytucją, która ma zapewnić bezpieczeństwo zewnętrzne, wewnętrzne, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówił.

Podkreślał też wagę bezpieczeństwa żywnościowego i zwracał uwagę, że jest ono obecnie zagrożone przez agresję rosyjską i wojnę na Ukrainie. – Jednym z atutów Putina jest żywność; próba pozbawienia żywności znacznej części Afryki i doprowadzenia w ten sposób do kryzysu, do nowych wielkich fal emigracji – powiedział Kaczyński.

Ekolodzy kontra rolnicy. Spór o bagno Wizna [WIDEO]

zobacz więcej

Wskazał, że Polacy uczestniczą w trudnym przedsięwzięciu „jakim jest dostarczenie, wbrew wszystkiemu, tej żywności najpierw na zachód Europy, a stamtąd do Afryki”.

Kaczyński zwracał też uwagę na problem podtrzymania wsi w jej tradycyjnym kształcie, czyli wsi opartej o rodzinne gospodarstwa rolne. Wskazywał bowiem, że mamy do czynienia z ekspansją wielkiej własności rolnej. Przyznał, że ta wielka własność rolna może zwiększać produkcję i czynić ją tańszą, ale jednocześnie prowadzi do „pewnych elementów degradacji”.

Jak dodał, chodzi o degradację człowieka, „stan niepełnoprawności; stan, w którym praca nie jest wynagradzana w sposób właściwy, adekwatny do wysiłku”. – Do tego ogromnego wysiłku, który niezależnie od mechanizacji, wielkiego postępu jaki nastąpił w tej dziedzinie, w dalszym ciągu jest częścią pracy na roli – mówił.

Susza i 40-stopniowe upały we Włoszech. „Rolnictwo zostało rzucone na kolana”

Ponad 40–stopniowe upały zapowiedzieli meteorolodzy na środę i czwartek dla południowo–wschodnich Włoch, przede wszystkim Apulii. Skwar dotknie też...

zobacz więcej

– Mamy różne możliwości w wielu dziedzinach, żeby to polskie, tradycyjne, rodzinne gospodarstwo rolne wesprzeć. Żeby ta polityka, która pod różnymi przesłonami służyła przez lata – mówię to z bólem jako szef obozu rządzącego – także za naszych czasów, przede wszystkim tej wielkiej własności, została radykalnie i do końca zmieniona. Wierzę, że tak będzie – powiedział szef PiS.

– Wierzę, że postawimy na to, co powinno być przyszłością i polskiej, i europejskiej, światowej wsi. Bo tylko dobrze funkcjonujące, zasobne rodzinne gospodarstwa rolne mogą zarówno zapewnić właściwą produkcję żywności jak i doprowadzić do tego, żeby ta niepełnoprawność została już tylko elementem niedobrej historii – stwierdził Kaczyński.

Dodał, że Polska jest na drodze do tego, by stać się liderem produkcji żywności nie tylko w Europie, ale także w świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej