RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja zamówiła 100 wagonów uzbrojenia. Białorusini szykują dostawę

Po załadunku grupy 6–10 wagonów są wysyłane do Mińska (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Po załadunku grupy 6–10 wagonów są wysyłane do Mińska (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

„W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji” – poinformowało w piątek Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi, według którego Rosja zamówiła 100 wagonów.

Ukraina. Nasila się ruch partyzancki na zajętych przez Rosjan terytoriach

Nasila się ruch partyzancki na tymczasowo zajętych przez siły rosyjskie terytoriach Ukrainy – pisze w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy....

zobacz więcej

Jak podało Stowarzyszenie na Telegramie, ładowanie broni trwa – np. w miejscowości Bronna Góra w obwodzie brzeskim ilość ładowanej amunicji jest tak olbrzymia, że do pomocy w załadunku trzeba było zaangażować żołnierzy z innych pododdziałów.

Po załadunku grupy 6–10 wagonów są wysyłane do Mińska i tam są one doczepiane do składów, jadących trasą Mińsk–Orsza–Krasnyj–Smoleńsk.

Wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow oświadczył w czwartek, że Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie.

„Biorąc pod uwagę ogromne straty sprzętowe agresora, a także dużo lepsze warunki przechowywania sprzętu w składach białoruskiej armii, nie jest wykluczone, że nasz sąsiad (Białoruś) przekaże to uzbrojenie rosyjskiemu agresorowi” – powiedział Hromow.

„Następnie sprzęt ten może zostać przerzucony do Donbasu lub obwodu chersońskiego” – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej