RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rekordowy pyton schwytany na Florydzie. Stukilowy kolos okazał się samicą [WIDEO]

Pytony są na Florydzie gatunkiem inwazyjnym (fot. CONSERVANCY OF SOUTHWEST FLORIDA)
Pytony są na Florydzie gatunkiem inwazyjnym (fot. CONSERVANCY OF SOUTHWEST FLORIDA)

Przyrodnicy z Conservancy of Southwest Florida schwytali w Naples ogromną samicę pytona birmańskiego. Rekordowy wąż waży prawie sto kilogramów i ma pięć metrów długości. To najcięższy widziany dotychczas pyton.

Oceanograf: Zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe...

zobacz więcej

98 kilogramów masy ciała i 5 metrów długości – to dokładne wymiary pytona birmańskiego, którą złapali przyrodnicy z Conservancy of Southwest Florida, organizacji zajmującej się ochroną przyrody. Odłowiony wąż to samica, w jej ciele były 122 jaja. Największa samica, jaką do tej pory odnotowano, ważyła 84 kilogramy.

Wąż, jak podaje w komunikacie prasowym organizacja, został odłowiony przez biologów w ramach prowadzonego w całym kraju programu badawczego.

CZYTAJ TAKŻE: Wylinki pytona na osiedlu w Katowicach. Mają blisko 2,5 metra długości

Naukowcy wszczepiają samcom pytonów birmańskich nadajniki radiowe, aby potem śledzić ich ruchy i lepiej poznać zachowania tego gatunku związane z rozrodem i wykorzystaniem siedlisk.

Zaopatrzone w nadajniki węże zwiadowcy doprowadzają biologów do skupisk lęgowych i dużych płodnych samic, co umożliwia zabranie zapłodnionych jaj i samic. Robi się to, by zakłócić cykl lęgowy tych węży, które są na Florydzie gatunkiem inwazyjnym i wyrządzają w środowisku duże szkody.

Bakterie w jelicie wpływają na serce

Mała różnorodność bakterii jelitowych może mieć związek z niewydolnością serca – wynika z obszernej, wielowymiarowej analizy. Zależności mogą być...

zobacz więcej

Śledzili pytona o imieniu Dionizos


– Jak znaleźć igłę w stogu siana? Można użyć magnesu. W podobny sposób nasze samce zwiadowcy są przyciągane przez największe samice w okolicy – powiedział Ian Bartoszek, biolog dzikiej przyrody i kierownik projektu w Conservancy of Southwest Florida.

– W tym sezonie śledziliśmy węża o imieniu Dionizos, w skrócie Dion, w zachodniej części Everglades. Przebywał tam przez kilka tygodni i byliśmy pewni, że nie bez powodu. Znaleźliśmy go z największą samicą, jaką do tej pory widzieliśmy – dodał Bartoszek.

Odkąd w 2013 roku w rezerwacie rozpoczął się program odławiania pytonów, zlikwidowano ponad 1000 osobników żyjących na obszarze ponad 25 tys. hektarów.

Akcja odławiania pytonów trwa przez dwa tygodnie. Uczestnicy rywalizują o nagrody, w tym 2500 dolarów za schwytanie największej liczby węży. W zeszłym roku w akcji wzięło udział ponad 600 osób z 25 stanów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej