RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef MON o rozlokowaniu w Polsce grupy brygadowej NATO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Piotr Nowak)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Piotr Nowak)

„Zabiegamy o więcej wojsk i chcemy podniesienia gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO” – powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla „Polski The Times” wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Przygotowanie Rosjan do wojny zaczęło się w telewizji rosyjskiej wiele tygodni temu. To jest solidna obrabotka – czyli urabianie świadomości widzów...

zobacz więcej

Minister Błaszczak podkreślił, że od kilku lat gościmy żołnierzy amerykańskich na polskiej ziemi, ich liczba wzrasta i utrzymanie tej trwałej obecności stanowi jeden z priorytetów.

Szef MON pytany o znaczenia zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie wskazał, że szczyt określa priorytety i kierunki rozwoju zdolności Sojuszu na kolejne lata.

„Tegoroczne spotkanie będzie miało wyjątkowe znaczenie – bo rosyjska agresja na Ukrainę trwale przemodelowała globalny system bezpieczeństwa. Tak, jak szczyt w Warszawie zdecydował o ustanowieniu w Polsce i regionie batalionowych grup bojowych z udziałem wojsk sojuszniczych, tak zabiegamy o to, by w Madrycie zapadły decyzje służące dalszemu zwiększeniu ich potencjału, jako elementu wzmocnienia odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO” – powiedział.

Więcej wojsk NATO na przesmyku suwalskim? Premier mówił o tym w Brukseli [WIDEO]

Będziemy zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, aby przesmyk suwalski był wzmocniony – powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz...

zobacz więcej

Jak dodał, Polska zabiega o więcej wojsk i podniesienia gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. „Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO. Szczyt w Madrycie wzmocni dalszą, globalną koordynację pomocy Ukrainie” – wyjaśnił.

Jego zdaniem, konflikt na Ukrainie stanie się bodźcem przekonującym sceptyków mówiących o ograniczeniu wydatków obronnych do rewizji ich poglądów. „Sygnał do zmian jest wyraźny – podczas czerwcowej sesji ministrów obrony państw NATO, Polska jasno poparła ideę zwiększenie budżetów wspólnych NATO – z ukierunkowaniem tego wysiłku na finansowanie rozwiązań infrastrukturalnych i logistycznych służących wzmocnieniu wschodniej flanki NATO” – wskazał Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że budżet NATO jest obecnie niższy, niż był na początku lat dziewięćdziesiątych; tymczasem to dziś wojna toczy się u granicy państwa NATO. Wicepremier przypomniał, że w Polsce, według półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec roku osiągnie poziom około 2,4 proc. Stawia to nasz kraj wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia.

Premier: Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii, umacniamy swój status lidera

Ostatnie miesiące to czas najpoważniejszego egzaminu, przed jakim państwo polskie stanęło od roku 1989 roku, egzaminu z bezpieczeństwa,...

zobacz więcej

„Co więcej – dzięki Ustawie o Obronie Ojczyzny – od przyszłego roku będzie to co najmniej 3 proc. PKB” – powiedział wicepremier w rozmowie z dziennikiem.

Według ministra Błaszczaka, szczyt w Madrycie powinien być jednym z kamieni milowych, jeżeli chodzi o wzmacnianie zdolności sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. „Bezpieczeństwo naszego regionu – w mojej ocenie – wymaga szczególnej uwagi od dłuższego czasu” – podkreślił.

„Bezprawna aneksja Krymu, działania hybrydowe na granicy polsko–białoruskiej, czy wreszcie agresja Rosji na Ukrainę, potwierdziły tylko konieczność wzmacniania odstraszania i obrony na flance wschodniej Sojuszu” – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej