RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PKN Orlen otworzył w Krakowie pierwszą stację wodorową [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Pierwsza stacja wodorowa PKN Orlen w Polsce otwarta została w piątek w Krakowie. – Nie unikniemy inwestycji w nowoczesne technologie, rozwój i paliwa alternatywne, dlatego Orlen w ciągu 8 lat zainwestuje 7,4 mld zł w rozwój segmentu wodorowego – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Benzyna na Orlenie tańsza 30 gr na litrze. Obajtek zdradza szczegóły

– PKN Orlen od poniedziałku do końca wakacji wprowadza rabat w wysokości 30 groszy za litr benzyny i oleju napędowego – poinformował na Twitterze...

zobacz więcej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Przypomniał, że dwa lata temu Krakowski Holding Komunalny i MPK podpisały z Orlenem umowę ws. autobusów wodorowych. – W tej chwili to się spełnia – powiedział.

Zasilany wodorem autobus linii 128 kursuje od piątku na trasie Zajezdnia Płaszów - Prądnik Czerwony.

O technologii wodorowej zastosowanej przy produkcji pojazdu opowiedział Mateusz Figaszewski, dyrektor rozwoju elektromobilności i analiz rynku w Solaris. – Warto podkreślić, że jest to autobus elektryczny, z tą różnicą, że produkuje energię elektryczną na pokładzie pojazdu z wykorzystaniem wodoru. Podczas jazdy następuje proces odwróconej elektrolizy, w której zamieniamy wodę w energię elektryczną, dzięki czemu mamy jazdę całkowicie bezemisyjną – wyjaśnił.

Jak doprecyzował Mateusz Figaszewski, jedynym produktem ubocznym w procesie wykorzystywania tej technologii jest para wodna i ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania lub chłodzenia tego pojazdu, przy wykorzystaniu specjalnej pompy ciepła. W jego ocenie „jest to przyszłość transportu publicznego w coraz większej liczbie miast”.

Paliwowy gigant inwestuje w LNG z Kataru. Projekt wart blisko 30 mld dolarów

Exxon Mobil zainwestuje w wart 29 mld dolarów projekt North Field East, który ma zwiększyć eksport gazu LNG z Kataru. Umowę w tej sprawie spółka...

zobacz więcej

Obajtek: Musimy inwestować w nowoczesne technologie


– Dziś biznes wymaga swoistej transformacji. Musimy inwestować w nowoczesne technologie, w nowoczesny rozwój, w zeroemisyjną energetykę, musimy inwestować w alternatywne paliwa. To jest przyszłość. Nie unikniemy inwestycji w tym kierunku jeżeli chcemy być firma rozwojową – mówił szef płockiego koncernu podczas konferencji poświęconej działaniom PKN Orlen związanym z wdrażaniem strategii wodorowej.

Obajtek podkreślił, że w ciągu 8 lat koncern zainwestuje w rozwój sektora wodorowego 7,4 mld zł.

Wyjaśnił, że dzięki pierwszemu hubowi wodorowemu w Trzebini, za pośrednictwem mobilnej stacji tankowania wodoru w Krakowie będą zasilane autobusy komunikacji miejskiej. Hub może produkować ok. 50 kg wodoru na godzinę. Prezes Orlenu dodał, że budowane są kolejne huby wodorowe. Następny ma powstać we Włocławku, który będzie mógł produkować ok. 170 kg wodoru na godzinę, a docelowo 500 kg. Kolejny hub ma powstać w Płocku (600 kg wodoru na godzinę). –Do końca tej dekady wybudujemy 10 hubów wodorowych zarówno w Polsce jak i w regionie – zapowiedział.

Obajtek wskazał ponadto, że w ciągu 8 lat koncern zbuduje też ok. 100 stacji wodorowych. Pojawią się one na początku w Poznaniu, Katowicach, Pile, Włocławku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej