RAPORT

Wojna na Ukrainie

Płatność odroczona startuje w PKO BP

Na początek klienci będą mogli korzystać z odroczenia płatności o 30 dni (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Na początek klienci będą mogli korzystać z odroczenia płatności o 30 dni (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Jeśli pilotaż zostanie dobrze odebrany, już jesienią, jako pierwszy bank w Polsce będziemy gotowi do wprowadzenia usługi płatności odroczonej – zapowiedziała prezes PKO Banku Polskiego Iwona Duda.

Sprzedaż detaliczna w górę. GUS podał nowe dane

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 8,2 procent w maju licząc rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku...

zobacz więcej

Prezes Duda zaznaczyła, że PKO BP szczególny nacisk kładzie na rozwój kanałów cyfrowych. – Obecnie, jako pierwszy bank w Polsce, wdrażamy nową usługę zwaną buy now, pay later, czyli płatność odroczoną – wskazała. Dodała, że trwa właśnie pilotaż tego produktu i jeżeli pomyślnie przejdzie testy, to wdrożenie tej usługi planowane jest jesienią tego roku. Plany zakładają, że na początek klienci będą mogli korzystać z odroczenia płatności o 30 dni, a docelowo pojawi się także możliwość rozłożenia spłaty na kilka rat.

Prezes PKO BP zwróciła uwagę, że pierwszy kwartał 2022 r. bank zakończył z dobrym wynikiem, jednak – jak zaznaczyła – okoliczności gospodarcze, w jakich obecnie funkcjonujemy, mogą wpłynąć np. na portfel kredytowy. – Na razie takich obserwacji nie mamy, ale musimy stopniowo je przewidywać – podkreśliła.

Wsparcie dla polskich firm


Jak powiedziała, w ostatnim czasie bank udzielił finansowania polskim firmom i klientom indywidualnym na rekordową kwotę 250 mld zł. – To znacząco wspiera zarówno przedsiębiorców w prowadzeniu działalności, jak i osoby prywatne w zaspokajaniu potrzeb m.in. mieszkaniowych czy codziennych – powiedziała.

Sklepy stacjonarne bez szans w starciu z internetem

Tylko w czasie lockdownów konsumenci tęsknili za zwykłymi sklepami. Teraz coraz mniej osób wskazuje je jako preferowane miejsca zakupów – czytamy w...

zobacz więcej

Pokreśliła, że w czasach wysokiej inflacji PKO BP wychodzi z bardzo dobrą ofertą, dlatego jako jeden z pierwszych zaproponował podwyższenie oprocentowania lokat. Wskazała, że oferta banku jest kompleksowa i skierowana zarówno do klientów, którzy chcą oszczędzać krócej, jak i takich, którzy lokują pieniądze na czas dłuższy. – Dostrzegamy także te grupy społeczne, które mogą być dziś w trudniejszej sytuacji – dodała.

Pytana, czy Grupa PKO BP zamierza kontynuować konsolidację, powiedziała, że bank jako lider sektora bankowego bacznie obserwuje to, co się dzieje na rynku. – W zależności od sytuacji, będziemy podejmować odpowiednie decyzje – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: GUS podał dane dotyczące inflacji

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego należy do największych instytucji finansowych w Polsce, a także jest jedną z wiodących grup finansowych Europy Środkowo -Wschodniej. Do Grupy należy m.in. działający na Ukrainie Kredobank. PKO Bank Polski jest liderem rynku pod względem liczby prowadzonych rachunków bieżących i kart płatniczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej