RAPORT

Wojna na Ukrainie

Usunięto polskie flagi z memoriałów w Katyniu i Miednoje

W Katyniu i Miednoje ponad 20 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD (fot. PAP/Paweł Supernak)
W Katyniu i Miednoje ponad 20 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD (fot. PAP/Paweł Supernak)

Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim. W 1940 roku w tych miejscach na rozkaz Kremla ponad 20 tysięcy polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD. Winą za zbrodnię komunistyczne władze do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy.

Zbrodnia katyńska. 82 lata temu NKWD rozpoczęło wywóz polskich jeńców

82 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku oraz wywózkę jeńców. W kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie (4...

zobacz więcej

Dyrektor Muzeum współczesnej Rosji Irina Wielikanowa oświadczyła w wywiadzie dla rosyjskiego portalu RBK, że decyzja o usunięciu polskich flag jest podyktowana sytuacją polityczną.

– Flagi rosyjska i polska były symbolem przyjaźni między naszymi narodami. Polska zajęła otwarcie wrogą pozycję wobec Federacji Rosyjskiej. W takich warunkach obecność symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na terenie memoriałów jest niestosowna – powiedziała.

Przeczytaj także: Kłamstwo katyńskie. „Już teraz opowiadają, że leżą tam sowieccy żołnierze, a Polaków nie ma”

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji.

Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni. Miejscami pamięci zarządza Muzeum współczesnej Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej