RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski na Glastonbury. „Rozpowszechniajcie prawdę o wojnie”

Podczas festiwalu Glastonbury wyemitowano przemówienie Wołodymyra Zełenskiego (fot. PAP/EPA/JON ROWLEY)
Podczas festiwalu Glastonbury wyemitowano przemówienie Wołodymyra Zełenskiego (fot. PAP/EPA/JON ROWLEY)

Ukraińcy też chcieli cieszyć się wolnością i tym wspaniałym latem, ale nie mogą, bo wydarzyło się coś najstraszniejszego – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się w piątek do uczestników najważniejszego brytyjskiego festiwali muzycznego, Glastonbury.

„Die Welt”: Biden dobrze wyczuł intencje Merkel wobec Putina

Joe Biden przybywa w sobotę do Niemiec na szczyt G7 po raz pierwszy w roli prezydenta USA, ale sprawy europejskie i niemieckie są mu od dawna...

zobacz więcej

W przejmującym przemówieniu, które wyemitowano na telebimach na festiwalu, ukraiński prezydent mówił, że chciałby powstrzymać wojnę, zanim „zrujnuje ona życie ludziom w innych krajach Europy, Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej”, wskazując, że „wszyscy oni są teraz zagrożeni”.

– Rozpowszechniajcie prawdę o wojnie prowadzonej przez Rosję, pomagajcie Ukraińcom, którzy z powodu wojny zmuszeni są do ucieczki ze swoich domów, znajdźcie naszą platformę charytatywną United24 i wywierajcie nacisk na wszystkich polityków, których znacie, aby pomogli przywrócić pokój na Ukrainie – apelował Zełenski.

– Czas jest bezcenny, a każdy dzień mierzy się w ludzkich życiach. Im więcej osób przyłączy się do nas w obronie wolności i prawdy, tym szybciej zakończy się wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Udowodnijcie, że wolność zawsze zwycięża! – wzywał.

Wystąpienie Zełenskiego nie jest jedynym ukraińskim akcentem na tegorocznym festiwalu, bo również muzycznie Ukraina ma zauważalną reprezentację. W piątek wystąpi zwycięzca tegorocznego konkursu Eurowizji, zespół Kalush Orchestra, w sobotę – elektrofolkowa grupa Go_A, zaś w niedzielę na głównej scenie zagra etnofolkowa grupa DachaBracha.

Festiwal Glastonbury wrócił w tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Sprzedano na niego wszystkie 210 tys. karnetów, choć część z fanów może mieć problem z dotarciem z powodu odbywającego się w tym tygodniu strajku na brytyjskiej kolei.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej