RAPORT

Wojna na Ukrainie

Załamanie ruchu pasażerskiego i gigantyczna strata. Aerofłot opublikował raport

W pierwszym kwartale 2022 roku strata Aerofłotu wyniosła równowartość niemal 5 mld złotych (fot. Shutterstock)
W pierwszym kwartale 2022 roku strata Aerofłotu wyniosła równowartość niemal 5 mld złotych (fot. Shutterstock)

Ponad 61 miliardów rubli czyli niemal 5 miliardów złotych – tyle wyniosła starta Aeroflotu w pierwszym kwartale tego roku. Tak wynika z opublikowanego raportu rosyjskiej linii lotniczej, na który powołuje się Interfax.

Lufthansa odwołuje kolejne wakacyjne loty

Linie lotnicze Lufthansa zamierzają odwołać kolejne 2200 lotów w lipcu i sierpniu – podaje w czwartek portal dziennika „Bild”. Dwa tygodnie temu...

zobacz więcej

„Skumulowana strata na działalności operacyjnej wszystkich podmiotów grupy Aeroflot wyniosła 61,1 mld rubli (52,5 mld rubli w liniach pasażerskich i 8,6 mld rubi w cargo” – czytamy w raporcie za pierwszy kwartał 2022 roku.

To potężny cios dla rosyjskich państwowych linii, a kolejne wyniki będą jeszcze gorsze. Wyniki finansowe w niewielkim stopniu zawierają efekt sankcji, które na przewoźnika nałoży m.in. UE i Wielka Brytania, decydując o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Interfax opublikował także dane dotyczące ruchu pasażerskiego w ostatnich trzech miesiącach w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. „Pierwsza połowa czerwca przyniosła spadek o ok. 20 proc., w maju zanotowano odprawiono o 24,4 proc. pasażerów mniej, a w kwietniu o 28 proc” – czytamy.

Rosyjska agencja zwraca uwagę na „dotkliwe sankcje, które zakazują rosyjskim przewoźnikom lotów do UE, Wielkiej Brytanii i Kanady”.

„Ponadto wstrzymano z Zachodu dostawy samolotów cywilnych i części zamiennych. Wypowiedziano także umowy leasingowe, zmuszając rosyjskich przewoźników do zwrotu samolotów” – informuje Interfax.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej