RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest przełom. Kongres przyjął reformy dotyczące młodocianych posiadaczy broni

Zmianom sprzeciwiała się między innymi wpływowa organizacja NRA (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)
Zmianom sprzeciwiała się między innymi wpływowa organizacja NRA (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)

Izba Reprezentantów przegłosowała ponadpartyjny pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej, ustanawiającej między innymi ściślejsze kontrole kupujących broń w wieku poniżej 21. roku życia. Prawo – pierwsza znacząca reforma w tym zakresie od 1994 roku – wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta.

Masakra w szkole w Uvalde. Policjant podejrzany o bezczynność odsunięty od pracy

Komendant policji dystryktu szkolnego Uvalde w Teksasie Pete Arredondo został wysłany na przymusowy urlop w związku z zarzutami, że popełnił błąd w...

zobacz więcej

Za ustawą głosowało 243 kongresmenów – niemal wszyscy to Demokraci – a przeciwko było 193; dzień wcześniej Senat opowiedział się za reformą stosunkiem głosów 65-33.

Reformy zakładają między innymi obowiązek przeprowadzenia dodatkowego sprawdzenia kartotek nabywców broni poniżej 21. roku życia, obejmującego także okres przed osiągnięciem pełnoletności. Ponadto przepisy przewidują dodatkowe pieniądze dla stanów, wprowadzających tak zwane red flag laws, to jest prawo pozwalające na odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne, zakaz zakupu broni na podstawione osoby oraz dodatkowe pieniądze na programy związane z bezpieczeństwem w szkołach oraz zdrowiem psychicznym.

Ponadpartyjna zgoda


Projekt został poparty przez liderów obydwu partii w Senacie: Demokratę Chucka Schumera i Republikanina Mitcha McConnella. Politycy zapowiedzieli, że będą starali się przegłosować reformę jeszcze przed końcem tygodnia. Mimo to, przeciwko nowemu prawu opowiedziała się wpływowa organizacja, skupiająca sympatyków broni palnej, National Rifle Association (NRA). Stowarzyszenie stwierdziło w oświadczeniu, że zaprojektowane przepisy „mogą być nadużywane, by ograniczać legalne nabywanie broni” i „naruszać prawa praworządnych obywateli”.

Do przyjęcia pakietu dochodzi dzień po tym, gdy Sąd Najwyższy USA rozszerzył rozumienie konstytucyjnego prawa do posiadania broni, znosząc część stanowych restrykcji na noszenie ukrytej broni poza domem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pakiet – uchwalony w reakcji na masakrę w szkolę w Uvalde w Teksasie, gdzie 18-letni sprawca zabił 21 osób – jest pierwszą znaczącą reformą na szczeblu federalnym od 1994 roku, kiedy Kongres przegłosował zakaz sprzedaży karabinów szturmowych. Prawo to wygasło 10 lat później.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej