RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gdańszczanie bez środków utrzymanie uchodźców. „Błąd techniczny”

Wielu gdańszczan przyjęło uchodźców z Ukrainy pod swój dach (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wielu gdańszczan przyjęło uchodźców z Ukrainy pod swój dach (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Nawet do sześciu tygodni oczekują na pieniądze mieszkańcy Gdańska, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Miasto jest przygotowane na wypłaty, jednak Gdańskie Centrum Świadczeń wciąż oczekuje na kilkanaście milionów złotych od Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, na które zostało złożone zapotrzebowanie. Urzędnicy przekonują, że opóźnienia to efekt „błędu technicznego” – informuje Radio Gdańsk.

Szefernaker: Wchodzimy w etap systemowej pomocy uchodźcom

Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Szefernaker poinformował, że rząd wchodzi w etap sytemowej pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy....

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wojewoda z kolei ma związane ręce za sprawą biurokracji, której w przypadku tych świadczeń jest aż nadto – wskazuje Radio Gdańsk.

– Realizacja tego zadania okazała się czasochłonna ze względu na nałożenie obowiązku rejestrowania danych w systemie „źródło”. Niestety, nie było możliwości automatycznego przeniesienia danych z systemów dziedzinowych do obsługi świadczeń. W konsekwencji urzędnicy zmuszeni byli do wpisywania tych samych danych w dwóch rożnych systemach. Funkcjonalność migracji została ostatnio wprowadzona i „na dniach” powinno zacząć funkcjonować. To przyspieszy proces rozpatrywania wniosków – informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Według nieoficjalnych informacji rozgłośni, pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego mogą pojawić się na kontach Gdańskiego Centrum Świadczeń w przeciągu kilku najbliższych dni. Stamtąd droga do portfeli mieszkańców ma być już prosta.

Zgodnie z rozporządzeniem wsparcie 40 złotych dziennie dla osób pomagającym uchodźcom z Ukrainy może być przyznane na okres nie dłuższy niż 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Polski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej