RAPORT

Wojna na Ukrainie

Planujesz wyjazd na wczasy? Policja radzi, jak zabezpieczyć dom

Sami możemy zminimalizować ryzyko włamania (fot. Pexels)
Sami możemy zminimalizować ryzyko włamania (fot. Pexels)

Zanim wyjedziemy na wczasy, zadbajmy o to, by po powrocie do domu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Często sami ułatwiamy zadanie złodziejom, informując na przykład w mediach społecznościowych o nieobecności w domu, a nawet terminie powrotu z wczasów. Jak zabezpieczyć dom czy mieszkanie przed wyjazdem? Jakich błędów unikać? Policja przekazała kilka wskazówek – informuje TVP3 Opole.

Okradli 86-latkę, już są pod kluczem

Policjanci z komendy na Pradze Północ zatrzymali dwóch kieszonkowców, którzy ukradli portfel 86-letniej pasażerki miejskiego autobusu – powiedziała...

zobacz więcej

Choć nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, to sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasz dom jest właściwie zabezpieczony. Jeśli mamy taką możliwość, zainstalujmy alarm oraz rolety antywłamaniowe. Każde dodatkowe zabezpieczenie może okazać się kluczowe – wskazuje policja.

Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest również czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to, co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma. Poprośmy kogoś, aby pozbierał ulotki reklamowe spod drzwi, aby nie było sygnału, że nie ma domowników. Przekażmy sąsiadowi lub znajomemu komplet kluczy z prośbą, by co jakiś czas włączył światło wieczorem i otworzył okna.

W pośpiechu pakowania nie zapominajmy o podstawowych sprawach. Wciąż zdarza się, że pozostawiamy otwarte drzwi, uchylone okna, nie pozamykane wejścia garażowe bądź tylne, uchylone drzwi tarasowe. Rozważmy, czy warto na bieżąco relacjonować w mediach społecznościowych swój wypoczynek. Takie posty są jasnym sygnałem, że dom lub mieszkanie są czasowo opuszczone.

Jeśli chcemy się pochwalić wyjazdem, rozważmy, czy zdjęć z letniego wypoczynku nie opublikować dopiero po powrocie, gdyż portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej