RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska flaga usunięta z Katynia i Miednoje? „To rosyjskie miejsce pamięci”

Takie zdjęcia sprzed cmentarzy w Katyniu i Miednoje publikują dziś rosyjskie media (fot. Telegram)
Takie zdjęcia sprzed cmentarzy w Katyniu i Miednoje publikują dziś rosyjskie media (fot. Telegram)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie władze zdecydowały o usunięciu polskich flag z cmentarzy w Katyniu i Miednoje – informują rosyjskie media, cytując wypowiedź mera Smoleńska Andrieja Borysowa: „Na rosyjskich pomnikach nie ma miejsca na polskie symbole narodowe”.

Gliński: Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział w środę, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę...

zobacz więcej

Cmentarz wojenny w Katyniu został otwarty w 2000 roku. Rosjanie pochowali na nim ekshumowane ofiary represji stalinowskich, tworząc tym samym zespół memorialny.

Przed jego wejściem widniały emblematy narodowe Polski i Rosji. W piątek rosyjskie media przekazały, że polska flaga została usunięta.

Smoleński portal zacytował wypowiedź mera miasta.

– Na rosyjskich pomnikach nie ma miejsca na polskie symbole narodowe, a w szczególności po antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków. Ministerstwo kultury podjęło słuszną decyzję, usuwając polską flagę. Katyń to rosyjskie miejsce pamięci, rosyjska historia – powiedział Andriej Borysow.

W połowie kwietnia niezależny białoruski portal Nexta.tv opublikował nagranie, na którym widzimy, jak pod nekropolię podjechało kilkadziesiąt ciężarówek i pojazdów budowlanych z flagami Rosji i literami Z.

Lektor, komentujący tę demonstrację, mówi: „Opamiętajcie się, zwykli Polacy”.

„Smoleńscy urzędnicy i lokalni działacze przywieźli ciężki sprzęt na polski cmentarz wojskowy w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na »wyburzenie sowieckich pomników w Polsce«” - napisał na Twitterze Giczan.

Według rosyjskich mediów polska flaga w piątek miała zniknąć także sprzed cmentarza w Miednoje, gdzie także w dołach śmierci sowieci rozstrzelali ponad sześć tysięcy polskich żołnierzy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej