RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja. Lokalne władze nie mają pieniędzy na pochówki żołnierzy

Rosjanie ponoszą duże straty na Ukrainie (fot. Lev Vlasov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosjanie ponoszą duże straty na Ukrainie (fot. Lev Vlasov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Lokalne władze w Rosji skarżą się na brak środków na pogrzeby swoich mieszkańców, którzy zginęli na wojnie z Ukrainą. Nawet w małych miejscowościach zakupuje się setki krzyży, wieńców i tabliczek – wynika z analizy zakupów z budżetu państwa, dokonanej przez niezależny kanał Możem Objasnit i opublikowanej na Telegramie.

Ukraińcy: Rosyjskie specsłużby kontrolowały gang rozprowadzający narkotyki wśród naszych żołnierzy

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy rozbiło gang, który zaopatrywał w narkotyki przede wszystkim żołnierzy walczących z rosyjskimi najeźdźcami. To nie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Pochówki żołnierzy wyjątkowo zasłużonych lub pochodzących z biednych rodzin organizowane są i opłacane przez lokalne władze – widać to po jednolitym wyglądzie grobów poległych na Ukrainie i państwowym napisie „Wieczna pamięć”.

Według danych o zakupach z budżetu państwa, przeanalizowanych przez Możem Objasnit, nawet w małych miejscowościach zakupy obejmują setki przedmiotów związanych z rytuałem pogrzebowym. W ciągu ostatnich trzech miesięcy księguje się je zarówno jako zakupy komercyjne, na podstawie ustawy „O szczególnych rodzajach zakupów dla osób prawnych”, oraz – znacznie rzadziej – na podstawie ustawy „O zakupach z budżetu państwa”.

Kanał przytacza „smutną statystykę”, przy czym należy podkreślić, że przy każdej pozycji publikuje link do omawianej transakcji: Miasto Łabytnangi, Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, populacja: 26 tys. Zakupiono 110 krzyży; Chanty-Mansyjsk, miasto liczące 97 tys. mieszkańców, stolica okręgu. Zakupiono 230 nagrobków; Siewierodwińsk, 190 tys. ludzi, zakupiono 200 krzyży; W liczącym ponad 1 mln mieszkańców Permie – 970 krzyży w dwóch transakcjach; Pugaczow, obwód saratowski, 40 tys. mieszkańców i 755 krzyży, również w dwóch transakcjach; Miasto Engels, w tym samym obwodzie – 210 tys. mieszkańców i 800 „zestawów pogrzebowych”; Symferopol, od razu 1000 zestawów; Aleksandrow, obwód woroneski – 57 tys. ludzi, zakup 250 zestawów.

Najmniejsza na liście, wieś Annino pod Woroneżem, ledwie 3 tys. mieszkańców. Miejscowa administracja zakupiła 200 zestawów pogrzebowych.

Według Możem Objasnit urzędnicy lokalni i obwodowi nie tylko organizują pochówki, lecz również w nich uczestniczą. Jak powiedział kanałowi jeden z nich, ze środków budżetowych odbywa się tyle pogrzebów, że już brakuje na nie środków. – Nie mamy za co chować – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Możem Objasnit w przeszłości należał do niezależnego portalu Open Media, a potem zmienił nazwę. Open Media (Otkrytyje Media) uważany był za projekt medialny wspierany przez Michaiła Chodorkowskiego.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podaje, że od początku rosyjskiej agresji wyeliminowano już ponad 33 tysiące rosyjskich żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej