RAPORT

Wojna na Ukrainie

Więcej wojsk NATO na przesmyku suwalskim? Premier mówił o tym w Brukseli [WIDEO]

Będziemy zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, aby przesmyk suwalski był wzmocniony – powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że już obecnie i polskie wojsko, i sojusznicy „zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku przesmyku suwalskiego”.

Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Przygotowanie Rosjan do wojny zaczęło się w telewizji rosyjskiej wiele tygodni temu. To jest solidna obrabotka – czyli urabianie świadomości widzów...

zobacz więcej

Premier został zapytany na konferencji prasowej w Brukseli, czy na zakończonym w piątek po południu szczycie Unii Europejskiej poruszył temat przesmyku suwalskiego, który wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO.

Morawiecki: Wskazałem ryzyka podczas spotkania RE


– Tak, poruszyłem ten temat, bardzo wyraźnie wskazując na ryzyka. Reakcja ze strony pana prezydenta Litwy była bardzo pozytywna, oczywiście z ogromną wdzięcznością odebrał moją uwagę – odpowiedział Morawiecki.

Dodał, że Polska, Litwa i pozostałe kraje bałtyckie „w szczególny sposób wskazują naszym partnerom z NATO na ryzyko tego odcinka, przesmyku suwalskiego znajdującego się pomiędzy Kaliningradem a Białorusią”.

– Będziemy zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, co przecież w znacznej części pokrywa się również z krajami członkowskimi UE, aby ten przesmyk był wzmocniony – oświadczył premier.

Morawiecki: Zabiegamy o wzmocnienie przesmyku suwalskiego

Stoltenberg: Chronimy przesmyk suwalski, ale również całą Polskę i Litwę

Jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników w NATO, a to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz całe terytorium zarówno Polski,...

zobacz więcej

Według szefa rządu warto opinii publicznej w Polsce „przypomnieć, że już dzisiaj w specjalnej bazie na Mazurach stacjonuje wielonarodowa jednostka z siłami NATO-wskimi”.

– Byłem tam w tej jednostce jakiś czas temu. I Brytyjczycy, i Amerykanie, i Chorwaci uczestniczą w różnych działaniach w całej Polsce we wzmocnieniu polskich sił obronnych – dodał szef rządu.

A więc – jak mówił – „owszem z jednej strony będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na przesmyku suwalskim, a z drugiej strony trzeba pamiętać, że już dzisiaj nie zasypiamy gruszek w popieli i polskie wojsko, i nasi sojusznicy zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku przesmyku suwalskiego” – zaznaczył Morawiecki.

Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby „pierwszym punktem kontaktu”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej