RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sukces polskich archeologów. Mogli trafić na słynne, zaginione miasto

Stanowisko archeologiczne Bushat położone jest w północno-zachodniej Albanii (fot. UW/M. Femke)
Stanowisko archeologiczne Bushat położone jest w północno-zachodniej Albanii (fot. UW/M. Femke)

Na stanowisku Bushat w Albanii archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli dwie bramy oraz fragmenty murów obronnych i pozostałości ceramiki. Na podstawie zebranych danych ustalono, że na tym obszarze rozwijał się duży iliryjski ośrodek miejski z końca III w. p.n.e. i pierwszej połowy II w. p.n.e. Być może zaginione miaso Bassania.

Odkopano ruiny miasta zamieszkałego przez Majów [WIDEO]

Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części...

zobacz więcej

Stanowisko archeologiczne Bushat położone jest w północno-zachodniej Albanii, 15 km na południowy wschód od Szkodry. Naukowcy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, pod kierownictwem prof. Piotra Dyczka, realizują tam badania od 2018 roku.

Prace badawcze prowadzone są w najwyższym punkcie płaskowyżu położonego na terenie współczesnej gminy Bushat. Mimo iż teren ten uległ znacznej erozji, badacze uchwycili pozostałości trzech budowli zachowanych w części fundamentowej. Są to fragmenty murów obronnych oraz dwie bramy miejskie. Solidne konstrukcje wykonano z dużych, lekko obrobionych bloków lokalnego zlepieńca, tworząc, bez użycia zaprawy, fundamenty o szerokości 90 cm, charakterystyczne dla hellenistycznych budowli obronnych.

Oprócz pozostałości budowli zachowały się liczne fragmenty ceramiki, które wstępnie pozwalają na ich datowanie. Badacze odkryli części amfor hellenistycznych oraz skyfosów i innych naczyń stołowych, których powierzchnię pokrywa czarny firnis.

– Odkryte pozostałości budowli oraz fragmenty ceramiki wskazują na hellenistyczną zabudowę miasta pochodzącą z końca III wieku p.n.e. i pierwszej połowy II w. p.n.e. Niejednoznaczność przekazów antycznych oraz wstępny etap badań nie pozwalają na jednoznaczne określenie nazwy miasta leżącego na terytorium antycznej Szkodry, choć mogła to być Bassania, wspomniana przez starożytnego historyka Liwiusza przy okazji opisu walk Rzymian z Gentiosem, ostatnim królem iliryjskim – mówi prof. Piotr Dyczek, kierownik zespołu badawczego pracującego w Bushat.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej