
Na stanowisku Bushat w Albanii archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli dwie bramy oraz fragmenty murów obronnych i pozostałości ceramiki. Na podstawie zebranych danych ustalono, że na tym obszarze rozwijał się duży iliryjski ośrodek miejski z końca III w. p.n.e. i pierwszej połowy II w. p.n.e. Być może zaginione miaso Bassania.
Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części...
zobacz więcej
Stanowisko archeologiczne Bushat położone jest w północno-zachodniej Albanii, 15 km na południowy wschód od Szkodry. Naukowcy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, pod kierownictwem prof. Piotra Dyczka, realizują tam badania od 2018 roku.
Prace badawcze prowadzone są w najwyższym punkcie płaskowyżu położonego na terenie współczesnej gminy Bushat. Mimo iż teren ten uległ znacznej erozji, badacze uchwycili pozostałości trzech budowli zachowanych w części fundamentowej. Są to fragmenty murów obronnych oraz dwie bramy miejskie. Solidne konstrukcje wykonano z dużych, lekko obrobionych bloków lokalnego zlepieńca, tworząc, bez użycia zaprawy, fundamenty o szerokości 90 cm, charakterystyczne dla hellenistycznych budowli obronnych.
Oprócz pozostałości budowli zachowały się liczne fragmenty ceramiki, które wstępnie pozwalają na ich datowanie. Badacze odkryli części amfor hellenistycznych oraz skyfosów i innych naczyń stołowych, których powierzchnię pokrywa czarny firnis.