RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polscy studenci budują elektrycznego poloneza

Młodzi naukowcy mają ambitny plan (fot. FB/Koło Naukowe Maszyn i Napędów Elektrycznych „KOMIN”)
Młodzi naukowcy mają ambitny plan (fot. FB/Koło Naukowe Maszyn i Napędów Elektrycznych „KOMIN”)

Studenci Politechniki Warszawskiej chcą mieć swój wkład w rozwój elektromobilności w Polsce. Członkowie Koła Naukowego Maszyn i Napędów Elektrycznych „KOMIN” planują przerobić swojskiego poloneza caro w samochód elektryczny.

Polscy badacze tworzą wyjątkową protezę. Umożliwi wspinaczkę [WIDEO]

zobacz więcej

– Jesteśmy z rocznika, który „normalnie” studiował jeden semestr. Potem przyszła pandemia i uczyliśmy się zdalnie. Koło powstało z potrzeby nadrobienia praktycznych zaległości – tłumaczy mówi Krzysztof Szymański, student Wydziału Elektrycznego.

Jeden z członków koła, Arkadiusz, to absolwent technikum samochodowego w Grodzisku Mazowieckim. Kiedy dowiedział się o możliwości zakupu samochodu, który wcześniej służył uczniom szkoły, razem z resztą zespołu zadecydował o kupnie zastępcy wysłużonego poloneza.

– Samochód musimy sprowadzić na Politechnikę i tutaj zacznie się prawdziwa zabawa. Staramy się zasilić napęd od toyoty prius. Jeśli to zadziała, włożymy baterie bezpośrednio do auta – tłumaczy.

Przed studentami kilka wyzwań, takich jak zadbanie o konstrukcję auta. – Trzeba będzie ją wzmocnić tak, żeby była w stanie udźwignąć silnik i akumulatory – tłumaczy Krzysztof.

Jeśli się uda, przyszli inżynierowie będą pierwszymi, którzy wskrzeszą poloneza caro jako samochód elektryczny. – Innym udawało się przerobić „maluchy”, te jednak mają lekką karoserię i nie wymagają dużej mocy silnika Polonez jest ciężki i trudny w obróbce, dlatego stanowi wyzwanie – wyjaśnia Piotr Kaczmarek, student z nowo powstałego zespołu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W założeniu studencki „elektryk” nie ma pokonywać długich tras i mieć nadzwyczajnych osiągów. Chodzi o pokazanie, że poloneza da się skutecznie przerobić, a studenci znają się na rzeczy i potrafią realizować śmiałe, nietuzinkowe pomysły. To swoisty wstęp do większych projektów i wyzwań, które czekają na młody zespół z Wydziału Elektrycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej