RAPORT

Wojna na Ukrainie

Broń krótka, noktowizory i sokoły. Projekt dotyczy polowań

Projekt zakłada, że mysliwi będą mogli dobijać zwierzęta z pistoletu lub rewolweru (fot. Shutterstock)
Projekt zakłada, że mysliwi będą mogli dobijać zwierzęta z pistoletu lub rewolweru (fot. Shutterstock)

Myśliwi podczas polowań będą mogli korzystać z krótkiej broni palnej - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wyjaśniono, że łowczy taką broń będą mogli wykorzystać np. do dostrzelenia tzw. postrzałków. Po zmianach, będzie można też polować z noktowizją m.in. na lisy.

Dziki w Krakowie. Powstanie już trzecia odłownia

W rejonie ulicy Obrońców Tobruku na Ruczaju w Krakowie stanie trzecia w mieście pułapka na dziki. To odpowiedź na zgłoszenia mieszkańców, którzy w...

zobacz więcej

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra klimatu i środowiska ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.

W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano m.in. rozszerzenie katalogu broni palnej, jaka może być wykorzystywana do wykonywania polowania, o krótką broń palną (pistolety lub rewolwery) z przeznaczeniem do dobijania postrzałków (rannego zwierzęcia w gwarze myśliwskiej) oraz uśmiercania drapieżników schwytanych w tzw. pułapki żywołowne.

Pomylił 14-latka z dzikiem? Myśliwy z zarzutami

Są zarzuty dla myśliwego, który w połowie września w Załakowie koło Sierakowic (województwo pomorskie) postrzelił 14-latka – informuje Radio...

zobacz więcej

Dla bezpieczeństwa myśliwych i ich psów


„Zaproponowana zmiana ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa myśliwych i używanych do polowania psów myśliwskich przy wykonywaniu czynności dostrzeliwania rannej zwierzyny. Ranna zwierzyna co do zasady uchodzi w trudno dostępne, porośnięte gęstą roślinnością miejsca, w których operowanie długą myśliwską bronią palną jest utrudnione” – wskazano w uzasadnieniu projektu.

Odnośnie pułapek zwrócono uwagę, że „aktualnie używana do polowania myśliwska broń palna dysponuje energią kinetyczną wystrzeliwanych z niej pocisków znacznie przewyższającą potrzeby związane ze skutecznym uśmierceniem schwytanych w pułapki drapieżników, co dodatkowo powoduje ryzyko rykoszetów spowodowanych brakiem możliwości wytracenia energii kinetycznej pocisku w celu”.

Autorzy projektu zwracają uwagę, że stosowanie przez myśliwych broni krótkiej dopuszczalne jest w wielu krajach europejskich.

Myśliwi będą strzelać w strefie stanu wyjątkowego? Ministerstwo wyjaśnia

Wbrew fałszywym doniesieniom medialnym nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków Polskiego Związku...

zobacz więcej

Z sokołami na zające


Projekt przewiduje ponadto możliwość zastosowania mniejszych niż dotychczas kalibrów myśliwskiej broni, co zdaniem projektodawcy za sprawą cichszego wystrzału „poprawia komfort polowania” i jest mniej uciążliwe dla „osób mieszkających w pobliżu obwodów łowieckich”.

Nowe przepisy pozwolą ponadto wykorzystywać termowizyjne i noktowizyjne urządzenia celownicze przy polowaniu na drapieżniki. Takiego sprzętu będzie można też używać polując nocą na inwazyjne gatunki obce. Ma to pomóc w walce ze wścieklizną.

Nowe prawo pozwoli również na indywidualne polowania na zające przy pomocy ptaków łowczych. "Zaproponowana zmiana stanowi odpowiedź na zgłaszane od wielu lat postulaty sokolników". Sokolnictwo jest marginalną dziedziną łowiectwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej