RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie HIMARS-y już ostrzeliwują Rosjan [WIDEO]

Na początek Ukraina otrzymała cztery systemy HIMARS (fot. US Army/FB/Павло Нарожний)
Na początek Ukraina otrzymała cztery systemy HIMARS (fot. US Army/FB/Павло Нарожний)

Zaledwie w czwartek ukraiński minister obrony Aleksiej Reznikow poinformował o przybyciu pierwszych amerykańskich systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (MLRS) HIMARS, a już w piątek opublikowano nagranie, jak broń ta ostrzeliwuje Rosjan.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Agencja Unian podała, że w ramach pierwszej transzy na Ukrainę dotarły cztery jednostki HIMARS-ów o zasięgu do 70 kilometrów. W piątek ostrzelano z nich pozycje Rosjan.Opracowane pod koniec lat 90. HIMARS-y są przeznaczone do niszczenia obszarów koncentracji systemów artyleryjskich, obrony przeciwlotniczej oraz wsparcia ogniowego, ciężarówek, wozów bojowych i transporterów opancerzonych, a także do wsparcia ogniowego swoich jednostek. Mogą wystrzeliwać pociski kierowane i niekierowane.

W czwartek Biały Dom ogłosił nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. Według komunikatu Pentagonu, w ramach nowego pakietu USA przekażą ze swoich magazynów cztery kolejne systemy HIMARS, a także 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm, 18 łodzi patrolowych do ochrony wybrzeża, pojazdy do holowania haubic M777, 1200 granatników i 2 tys. karabinów maszynowych.

„Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy obronnej o wartości 450 mln dolarów. To wsparcie, w tym dodatkowe systemy HIMARS, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Wspólnym wysiłkiem uwolnimy ziemie Ukrainy od rosyjskiego agresora!” – napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej