RAPORT

Pogarda

Paraliż europejskiego nieba. Związkowcy: Nie chcemy wyboru między pracą a rodzicielstwem

Trudna sytuacja u progu wakacji (fot. Shutterstock)
Trudna sytuacja u progu wakacji (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Najbliższe miesiące mogą być problematyczne dla turystów, którzy zdecydowali się na wakacje z wykorzystaniem podróży lotniczych. Przez Europę przejdzie fala strajków personelu pokładowego i kokpitowego. Swoje problemy otwarcie zgłaszają również pracownicy z Polski.

Lufthansa odwołuje kolejne wakacyjne loty

Linie lotnicze Lufthansa zamierzają odwołać kolejne 2200 lotów w lipcu i sierpniu – podaje w czwartek portal dziennika „Bild”. Dwa tygodnie temu...

zobacz więcej

Przez trzy dni nie będą pracować załogi Brussels Airlines. W Hiszpanii na lipiec pracownicy Easy Jet zapowiedzieli wprowadzenie dziewięciu akcji protestacyjnych. We Włoszech jutro będą strajkować pracownicy Ryanaira, Volotei oraz easyJeta. Strajki nie ominą Belgii i Francji. Wszędzie związkowcy domagają się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Braki kadrowe spowodowane pandemią koronawirusa przyczyniły się również do odwołania ponad 3000 połączeń niemieckiej Lufthansy. Pracodawcy z branży lotniczej od wielu lat uchodzą za niezwykle represyjnie nastawionych do związków zawodowych.

Jak informuje portal Rynek-Lotniczy.pl - włoskie związki stwierdziły, że od czasu ostatniego strajku, 8 czerwca, nie podjęto ani jednej rozmowy negocjacyjnej. „Włoscy pracownicy domagają się przyzwoitych układów pracy, z adekwatnymi płacami na poziomie minimum najniższego wynagrodzenia” – brzmi oświadczenie związkowców.

Problemem przemęczenie


Na problemy zwracają uwagę również członkowie NSZZ „Solidarnośćci” Personelu Lotniczego i Naziemnego, którzy w 2022 r. poszerzają działalność o LOT, dla którego pracuje ponad 500 pilotów i ok. 900 załóg pokładowych na samozatrudnieniu, oraz o personel lotniczy linii Ryanair, EnterAir, Wizz Air. Jak zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Paulina Puchała, przewodnicząca organizacji bolączek branży jest bardzo wiele, a te zostały jeszcze spotęgowane przez pandemię.

Protesty pracowników Ryanair w Hiszpanii. Możliwe odwołania lotów

Pracownicy obsługi pokładowej linii lotniczych Ryanair w Hiszpanii zapowiedzieli w poniedziałek strajk na przełomie czerwca i lipca. Według mediów...

zobacz więcej

– Najbardziej uciążliwe jest przemęczenie wynikające z braku w załogach, z nieadekwatnego planowania grafików. Najjaskrawszym tego przykładem jest ostatnia sytuacja ze zmęczeniem personelu latającego w jednej z tanich linii lotniczych, na które firma reaguje skandalicznie poprzez namawianie zmęczonych załóg do wykonywania pracy. Ta sytuacja spotyka się z powszechną krytyką lotniczych związków zawodowych w Europie, bo nie trzeba nikogo przekonywać, że zmęczone załogi to ryzyko bezpieczeństwa lotów. Braki załóg i przemęczenie jest aktualnie problemem we wszystkich liniach lotniczych, przekłada się to na niewystarczającą ilość wypoczynku niezbędnego do regeneracji. Ciągłe zmiany w grafikach, kasowanie zaplanowanych urlopów czy wzywanie do pracy w dni wolne nie jest rzadkością. Odebranie dnia wolnego to dodatkowe obciążenie fizyczne i psychiczne. A warto przypomnieć, że w dni wolne ludzie planują swoje sprawy prywatne, z których trzeba rezygnować. Trzeba pamiętać, że jesteśmy ludźmi posiadającymi rodziny, obowiązki – zaznaczał Puchała.

Chory nie zarabia


Około 2000 załóg lotniczych w Polsce pracuje na podstawie samozatrudnienia, co też generuje kłopoty. – Środowisko dyskutuje na temat minusów i plusów tej formy zatrudnienia. Niezależnie od opinii ten narzucony przez linie lotnicze system zmusza młodych ludzi, którzy pasjonują się pracą w lotnictwie do wyborów typu praca i zarobek a rodzicielstwo. Dlaczego musimy wybierać pomiędzy tymi ważnymi dla nas wartościami? Dlaczego musimy wybierać pomiędzy stawianiem się chorym do pracy, bo tylko latając, zarabiamy, a brakiem dochodu, gdy decydujemy się na leczenie? Dlaczego odmawia się nam możliwości wzięcia płatnego urlopu? Jest też kwestia wynagrodzeń, które zostały obniżone w wyniku pandemii i które teraz przy odbiciu się rynku, olbrzymiej ilości pracy i inflacji nie rosną – twierdzi przewodnicząca lotniczej „Solidarności”.

Które loty odwołane, co powinien zrobić pasażer? Spór PAŻP z kontrolerami [WIDEO]

– Pasażerowie, którzy mają loty 1 maja i później, powinni kontaktować się z liniami lotniczymi, z którymi zawarli umowy – wskazał prezes Urzędu...

zobacz więcej

Lotnictwo jest specyficzną branżą, ale pracują w nim ludzie tacy sami jak my. Czy moralnym jest godzenie się na to by pracodawcy otrzymywali przyzwolenie na taką organizację pracy, która niemal uniemożliwia normalne funkcjonowanie rodziny lub stawia pracowników przez wyborem między bezpieczeństwem pasażerów a zarobkiem? Musimy o tym pamiętać nawet wtedy, kiedy sami odczujemy utrudnienia w tegorocznych lotach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej