RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki minister ostrzega: Putin chce, żeby nasz kraj się rozpadł

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Szef niemieckiego resortu gospodarki Robert Habeck oskarżył w piątek prezydenta Rosji Władimira Putina o chęć wywołania niepokojów w RFN za sprawą wysokich cen gazu. – To najlepsza pożywka dla populizmu, która ma podkopać od środka naszą liberalną demokrację – ocenił minister. – Zimą sytuacja będzie trudna – powiedział szef resortu odnosząc się do sprawy dostaw gazu do Niemiec.

Benzyna na Orlenie tańsza 30 gr na litrze. Obajtek zdradza szczegóły

– PKN Orlen od poniedziałku do końca wakacji wprowadza rabat w wysokości 30 groszy za litr benzyny i oleju napędowego – poinformował na Twitterze...

zobacz więcej

– Putin chce, żeby nasz kraj się rozpadł. Ale my się nie rozpadamy – oświadczył Habeck w wywiadzie dla „Spiegla”. W związku ze zmniejszonymi dostawami gazu z Rosji ponownie ostrzegł przed trudną sytuacją w sezonie zimowym i wezwał do oszczędzania energii.

Zobacz także: Niemcy szydzili z Trumpa, gdy ten ostrzegał Berlin przez uzależnieniem od Rosji

Jak podkreślił minister, ta „strategia Putina, aby za pomocą podwyżek cen podzielić społeczeństwo”, nie będzie skuteczna, bowiem „Niemcy z wielką solidarnością znoszą wysokie ceny i wysoką inflację”.

– Zimą sytuacja na pewno będzie trudna. Jeśli nie wystarczy gazu, to niektórym gałęziom przemysłu potrzebującym tego surowca grozi zamknięcie – ostrzegł Habeck. Ocenił też, że „Niemcy nigdy nie były w takim położeniu”.

Nowa kopalnia ropy i gazu w Polsce. Oszacowano zasoby

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim – poinformowała...

zobacz więcej

Ceny gazu rosną w zawrotnym tempie, a „to może być dopiero początek”, ponieważ Rosja, która zmniejszyła do tej pory dostawy gazu do Niemiec o 60 procent, może go odciąć całkowicie. – Musiałbym skłamać, gdybym powiedział, że się tego nie obawiam – dodał minister.

Rosja ograniczyła dostawy gazu w ramach retorsji za zachodnie sankcje wprowadzone wobec niej w związku z inwazją na Ukrainę.

– Gdyby zbiorniki gazu były całkowicie napełnione, Niemcy wytrzymałyby dwa i pół miesiąca bez dostaw z Rosji w przypadku średnio mroźnej zimy. W rezultacie Niemcy potrzebują dodatkowych dostawców, a także muszą oszczędzać gaz – potwierdził szef Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych Klaus Mueller.

W piątek w telewizji ARD Mueller oświadczył, że kierowany przez niego urząd opracowuje scenariusze dalszego rozwoju dostaw gazu ziemnego do Niemiec. – Większość tych scenariuszy nie jest zbyt dobra – przyznał Mueller.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej