RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mobbing w „Newsweeku”. Kierownictwo RASP dostało od nas informację już w 2018 r.

O sygnałach mogących świadczyć o niewłaściwym zachowaniu Tomasza Lisa informowaliśmy wydawcę „Newsweeka” już w 2018 roku (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
O sygnałach mogących świadczyć o niewłaściwym zachowaniu Tomasza Lisa informowaliśmy wydawcę „Newsweeka” już w 2018 roku (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

W piątek Wirtualna Polska opublikowała tekst dotyczący Tomasza Lisa. Jak twierdzi portal, część osób, które pracowały lub pracują w „Newsweeku” i rozmawiały z Lisem „potwierdzały różnego rodzaju zachowania mogące mieć cechy mobbingu”. Sygnały sugerujące niewłaściwe zachowanie dziennikarza otrzymaliśmy już w 2018 roku i zaalarmowaliśmy wydawcę tygodnika. Jak zareagował Ringier Axel Springer?

Twitter huczy ws. Lisa. Oberwało się Olejnik i Węglarczykowi

Zarząd Ringier Axel Springer Polska zdecydował o natychmiastowym zakończeniu współpracy z Tomaszem Lisem – poinformowała spółka bez podawania...

zobacz więcej

Na przełomie września i października 2018 roku do naszej redakcji zgłosił jeden z pracownik „Newsweeka”, twierdząc że był ofiarą niewłaściwego zachowania Lisa.

Redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereiera wysłał maila do ponad 20 osób zajmujących najważniejsze stanowiska w wydającym tygodnik RASP.

Oto jego treść:

„W związku z posiadanymi informacjami i planowaną publikacją proszę o maksymalnie szczegółowe informacje dot. zachowania Tomasza Lisa wobec pracowników/współpracowników grupy RASP ze strony Tomasz Lisa.

1. Czy były jakiekolwiek sygnały/skargi ze strony pracowników/współpracowników grupy RASP dotyczące nieodpowiedniego zachowania Tomasz Lisa?
2. Jakiego rodzaju to były skargi i o jakich zachowaniach była mowa?
3. Kiedy grupa RASP podjęła działania w związku ze skargami na Tomasza Lisa?
4. Jakie działania w tej sprawie podjęła grupa RASP?
5. Czy zostały wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencja wobec Tomasza Lisa? Jeśli tak, to jakie?
6. Kto podjął działania/wyciągnął konsekwencje?
7. Czy wiadomo Państwu, by ktokolwiek z pracowników skarżących się na zachowanie Tomasza Lisa spotkał się po tym z jakimikolwiek przykrymi konsekwencjami?”

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

W piątek do tej sprawy wrócił Lis, odpowiadając na pytania przesłane mu przez Wirtualną Polskę.

– W październiku 2018 roku po serii maili z TVP Info do pracowników naszej firmy z pytaniem o moje ewentualne zachowania mobbingowe, sam zwróciłem się do firmy o wszczęcie w tej sprawie postępowania wyjaśniającego. Po czterech miesiącach poinformowano mnie, że komisja nie stwierdziła żadnych moich zachowań mobbingowych – powiedział były redaktor naczelny „Newsweeka”.

Z opublikowanego w piątek tekstu wp.pl wynika, że kilka przypadków niewłaściwego zachowania Lisa wmiało mieć miejsce w tym okresie.

Zdaniem Wirtualnej Polski, pracownicy tygodnika informowali zajmujący się takimi sprawami dział HR, ale nie przyniosło to żadnego skutku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej