RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie mają porywać rodziny ukraińskich żołnierzy. Dzieci w roli zakładników

Rosjanie mają stosować na zajętych terenach metody w mafijnym stylu (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosjanie mają stosować na zajętych terenach metody w mafijnym stylu (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Na terenach okupowanych przez Rosjan, najeźdźcy biorą na zakładników rodziny ukraińskich żołnierzy, w tym dzieci – alarmuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Ostatnio taki los miał spotkać kilkoro dzieci jednego z żołnierzy walczącego z najeźdźcami.

FSB zmusza krewnych marynarzy z Moskwy do milczenia

Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował w piątek, że na okupowanych przez Rosję terenach, odnotowuje coraz więcej uprowadzeń krewnych ukraińskich żołnierzy. Zdaniem wywiadu, okupanci mogą w ten sposób zmuszać wojskowych do oddania się w ich ręce bądź podjęcie pracy z moskiewskimi służbami.

„Obecnie większość takich przypadków odnotowuje się na terytoriach obwodów zaporoskiego, chersońskiego i mikołajowskiego. Porywani są zarówno dorośli krewni (w tym kobiety i osoby starsze), jak i dzieci. Niedawno okazało się, że okupanci wzięli jako zakładników kilkoro dzieci jednego z ukraińskich żołnierzy” – czytamy w komunikacie HUR.

Uwięzili dziecko ukraińskiej żołnierki, aby zmusić ją do współpracy

Agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadzili operację specjalną w jednej z wiosek obwodu czernihowskiego zajętego przez Rosjan....

zobacz więcej

Według HUR działania te zaczynają mieć charakter systemowy. Ustalanie rodzin ukraińskich wojskowych jest możliwe m.in. dzięki temu, że na zajętych terenach Rosjanie zajmują m.in. budynki administracyjne, w których są bazy danych oraz przy pomocy kolaborantów.

Miesiąc temu agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowali o przeprowadzeniu operacji specjalną w jednej z wiosek obwodu czernihowskiego zajętego przez Rosjan. Uwolnili wtedy syna pewnej żołnierki, którego najeźdźcy wzięli na zakładnika, aby zmusić matkę do współpracy z wywiadem Moskwy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej