RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska się zbroi. Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min Kormoran II

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II (fot. Janusz Walczak/Forum)
Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II (fot. Janusz Walczak/Forum)

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II; umowę na dostarczenie okrętów podpisze w niedzielę w Świnoujściu wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak – poinformował ten resort.

Błaszczak: Najlepszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie Sił Zbrojnych

Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna; najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na...

zobacz więcej

Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa, stronami umowy są Skarb Państwa (Agencja Uzbrojenia) i konsorcjum: Stocznia Remontowa Shipbuilding wraz z PGZ Stocznia Wojenna i Ośrodkiem Badawczo–Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej.

Przedmiotem umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Jak zapowiada resort obrony, razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran oraz seryjnymi jednostkami ORP Mewa i ORP Albatros będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP.

MON zapowiada, że okręty zostaną dostarczone w latach 2026–2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Wicepremier Błaszczak: Będziemy bronić każdego skrawka polskiej ziemi

– Przed laty pokonaliśmy imperium zła, które teraz na naszych oczach Rosja odtwarza. Wojna na Ukrainie nie może rozlać się dalej. Musimy wzmocnić...

zobacz więcej

MON przypomina, że uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran – pierwszej, prototypowej, jednostce odbyło się 28 listopada 2017 r. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258 – ORP Albatros i ORP Mewa, podpisano pod koniec grudnia 2017 r.

Drugi z serii ORP Albatros zwodowano w październiku 2019 r. i aktualnie przechodzi wojskowe próby zdawczo–odbiorcze; trzecia ORP Mewa została zwodowana w grudniu 2020 r. i znajduje się na etapie realizowanych przez wykonawcę prób morskich.

ORP Albatros – jak zapowiada resort obrony – powinien zostać przekazany do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w sierpniu, natomiast spodziewany odbiór ORP Mewa powinien nastąpić w listopadzie tego roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej