RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kukiz: Jeśli PiS spełni nasze postulaty, wystartujemy z ich list

Paweł Kukiz (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Paweł Kukiz (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Jeśli PiS w ciągu dwóch, trzech miesięcy uchwali ustawy o sędziach pokoju, referendach lokalnych oraz broni i amunicji, z przyjemnością wystartujemy ich list – powiedział Paweł Kukiz (Kukiz'15). Dodatkowym warunkiem startu z list PiS jest wpisanie do programu Zjednoczonej Prawicy na lata 2023-27 postulatu „zmiany ordynacji wyborczej na model mieszany z zastosowaniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych” i tzw. dnia referendalnego. Przewiduje on, że raz w roku lub raz na dwa lata Polacy mogliby głosować w ogólnopolskim referendum.

Kukiz: Nie wiadomo, czy w ogóle wystartuję w wyborach

Nie wiadomo, czy ja w ogóle wystartuję w wyborach – powiedział we wtorek Paweł Kukiz. Gdyby jednak myśleć o starcie – i to z PiS-em – to warunek...

zobacz więcej

Kukiz podtrzymuje swoje słowa z czwartku, kiedy zapowiedział, że w razie braku uchwalenia ustawy o sędziach pokoju zwróci się do opozycji z propozycją wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

– To nie jest ultimatum ani szantaż; to może tak brzmieć, ale nazwałbym to raczej determinacją – powiedział. – Gdyby opozycja bardzo mocno się skupiła, to (...) byłaby możliwość odwołania ministra Ziobry – dodał.

Zaznaczył, że uchwalenie ustawy o sędziach pokoju jest „jednym z kluczowych punktów w umowie z PiS”. Podkreślił, że w tej sprawie „od pół roku absolutnie nic się nie dzieje”.

– Doszedłem do tego, że ta ustawa blokowana jest przez grupę pana ministra Ziobry, przez Solidarną Polskę – dodał. – Nie pozwolę na to, żeby kilku czy kilkunastu posłów blokowało ustawę, która poddaje sądy, przynajmniej w jakiejś części, kontroli obywatelskiej – powiedział.

Paweł Kukiz straci partię. Polityk komentuje

Przez niezłożenie sprawozdania finansowego partia Pawła Kukiza K'15 zostanie zdelegalizowana – podaje „Rzeczpospolita”. Polityk komentuje, że...

zobacz więcej

Kukiz także negatywnie ocenił reformę sądownictwa przeprowadzoną przez rząd PiS. – Marnie oceniam tę reformę w wykonaniu pana Ziobry i całej grupy Solidarnej Polski – powiedział.

– To jest żenujące, jak jeden człowiek w rządzie, mówię o ministrze Ziobrze, stawia się prezydentowi, premierowi, kręci wszystkimi (...). Czy to jest dobry ustrój, czy to służy państwu? – pytał polityk.

Lider Kukiz'15 negatywnie ocenił również prace Sejmu, a fakt, że musi obserwować te wydarzenia z sali plenarnej, nazwał „karą za jego grzechy z czasów rock'n'rolla”.

Kukiz o zachowaniu Jachiry w Sejmie


– Biegający posłowie po balkonie w Sejmie i zrzucający konfetti czy pieniądze (...) dzisiaj konfetti, karteczki, a jutro granaty ktoś rzuci – dodał. Zaznaczył, że „poziom przedszkola przy tym to jest poziom Oxfordu”.

Apel Pawła Kukiza w Sejmie. Mówił o dostępie do broni i podatku od CO2 [WIDEO]

– Parlament powinien procedować ustawy Kukiz'15 o ułatwionym dostępie do broni i szkolnictwie strzeleckim. Zwracam się do parlamentu o zrewidowanie...

zobacz więcej

Kwestia wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15. Ostatecznie projekt podpisany przez prezydenta wpłynął do Sejmu na początku listopada zeszłego roku.

Zgodnie z tą propozycją sądy pokoju mają zajmować się najprostszymi sprawami, które – jak mówił prezydent Andrzej Duda – stanowią utrapienie sądów rejonowych i blokują je. Sędziowie pokoju mają rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł.

Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym. Od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.

Sędziowie pokoju, broń i amunicja


Projekt ustawy o broni i amunicji został złożony w Sejmie w marcu przez posłów Kukiz'15 i grupę posłów PiS. Proponowana ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Kukiz o Ścigaj: Gorąca zwolenniczka jednomandatowych okręgów wyborczych

W rządzie znalazła się osoba, którą jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych, referendów i sędziów pokoju, czyli naszych...

zobacz więcej

Zmiana ma być podyktowana chęcią odblokowania dostępu do broni palnej dla praworządnych obywateli, pełnoletnich i zdrowych psychicznie, poprzez – przede wszystkim – ostateczną likwidację uznaniowości policyjnej. W proces wydawania pozwoleń na broń włączeni mają być wojewodowie jako cywilnych organów administracji państwowej.

Referenda i ordynacja wyborcza


Projekt Kukiz'15 nowelizujący ustawę o referendach lokalnych zawiera m.in. propozycję zniesienia progu frekwencyjnego, wydłużenia terminu na zebranie podpisów mieszkańców popierających referendum z 60 dni do pół roku, a także zmniejszenia o połowę liczby obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum. Projekt wprowadza też regułę, zgodnie z którą referendum będzie można przeprowadzać dwa razy w czasie trwania kadencji.

W październiku powstał na mocy porozumienia pomiędzy Kukiz'15 a PiS Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną. Celem zespołu – jak mówił wówczas Kukiz – „będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej