RAPORT

Wojna na Ukrainie

Groźna bakteria w wodzie. Kąpielisko nad Bałtykiem zamknięte

Kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte przez sanepid (fot. PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)
Kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte przez sanepid (fot. PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)

Kąpielisko na gdańskich Stogach zostało zamknięte przez sanepid po tym, jak w wodzie wykryto bakterię Escherichia coli. Na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga. Ratownicy, którzy rozpoczęli w piątek pracę, odradzają kąpiele w tym miejscu.

Plaże nad Bałtykiem najlepsze dla alergików

Dla alergików w majówkę najbezpieczniejszym kierunkiem turystycznym w Polsce są nadmorskie plaże — powiedział alergolog, prof. Piotr Kuna z...

zobacz więcej

Kąpielisko na gdańskich Stogach miało rozpocząć działalność. Jednak ze względu na wykrycie w wodzie przez sanepid bakterii Escherichia coli zostało zamknięte do odwołania.

– Otworzyliśmy kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie, a kąpielisko na Stogach nadal musi zostać zamknięte – przekazał kierownik gdańskich kąpielisk Łukasz Iwański. Dodał, że w środę sanepid pobrał próbki wody, w których wykryto bakterię.

Informację potwierdziła zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska. – Badanie wody zostało powtórzone. Prawdopodobnie w sobotę otrzymamy wyniki – tłumaczyła.

Dodała, że do czasu otrzymania wyniku, który wykluczy występowanie bakterii w wodzie, kąpielisko będzie zamknięte.

Tajemniczy wyciek na Bałtyku. Wykryto plamę po nieznanej substancji

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Szwecji wykryto masowy wyciek nieznanej substancji – poinformowała straż przybrzeżna tego kraju. Na powierzchni...

zobacz więcej

W piątek, zgodnie z harmonogramem, została uruchomiona plaża w Gdańsku Brzeźnie. Pozostałe gdańskie kąpieliska ruszą 1 lipca.

Przygotowanych zostanie dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 metrów: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle i Świbno. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ok. 70 ratowników.

Enterokoki, podobnie jak bakterie E.coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran.

Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej