RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przewodnicząca KRS : Bezstronne, uczciwe sądy. Tylko o to chodzi

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)
Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)

To, z czym mamy teraz do czynienia, to jest bunt sędziów, grupy naprawdę nielicznej, i szantaż, który stosują wobec władzy ustawodawczej. Absolutnie niedopuszczalne - mówi nowa przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Wyłoniono nową przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa

Krakowska sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka została we wtorek nową przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa. Posiedzenie Rady zwołała I prezes SN...

zobacz więcej

Pawełczyk-Woicka była pytana m.in. o przyjętą na początku czerwca w Izbie Karnej Sądu Najwyższego uchwałę, w której podważono mandat KRS jako instytucji konstytucyjnej. Jak podkreśliła, jest ona „bardzo niebezpieczna”.

„Wedle tej uchwały sędzią podlegającym wyłączeniu z mocy prawa jest sędzia Sądu Najwyższego. Sędzia Sądu Najwyższego powołany w procedurze obowiązującej od 2018 r. wedle tej uchwały został pozbawiony prawa orzekania” – powiedziała.

Dodała, że „co do sędziów sądów powszechnych uchwała przewiduje nieznany ustawie tryb wyłączania na żądanie innego członka składu”. „Dzieli sędziów na starych i nowych. Tych, którzy mogą weryfikować, i tych, którzy tego czynić nie mogą. Proszę sobie wyobrazić, że można weryfikować status sędziego np. na wniosek innego członka składu. Jest to kuriozalna wykładnia ustawy, niezgodna z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego i contra legem” – oceniła Pawełczyk-Woicka.

25 tys. euro dla Żurka i wywiad do niemieckich mediów

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w czwartek w sprawie wniesionej przez sędziego Waldemara Żurka, że polskie władze naruszyły artykuły...

zobacz więcej

„Absolutnie niedopuszczalna sytuacja”


Przewodnicząca KRS zwróciła uwagę, że „sędziowie mają gwarancję niezawisłości, gwarancję nieusuwalności, mają orzekać zgodnie z własnym sumieniem, na podstawie ustaw, a potem się dowiadują, że jacyś koledzy mogą ich weryfikować”.

„To doprowadzi do stanu niepewności wśród sędziów, zerwania z jedną z gwarancji konstytucyjnych. Wyklucza to istnienie niezawisłego sądownictwa. Bezstronne, uczciwe sądy orzekające zgodnie z ustawą i konstytucją. Niczego więcej się nie oczekuje od sędziów” – stwierdziła.

Pawełczyk-Woicka podkreśliła, że „sędziowie, którzy w sposób jawny łamią konstytucję i ustawy, powinni ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną”. „To, z czym mamy teraz do czynienia, to bunt sędziów, grupy naprawdę nielicznej, i szantaż, który stosują wobec władzy ustawodawczej. Absolutnie niedopuszczalne” – podsumowała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej