RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp

Przejście graniczne w Bobrownikach (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Przejście graniczne w Bobrownikach (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy – przypomniał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Koniec strefy zakazu przy granicy z Białorusią. SG: Liczymy na odpowiedzialność

Po zniesieniu strefy zakazu przy granicy z Białorusią liczymy na odpowiedzialność osób, które będą chciały tam przyjeżdżać. Nie widzimy potrzeby...

zobacz więcej

Żaryn powiedział, że od 1 lipca zgodnie decyzjami szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji nie będzie przedłużany obecny stan reżimów prawnych na pograniczu.

– Będzie większa swoboda dostępu do tych terenów, które do tej pory były objęte pewnymi zakazami w ramach uprawnień szefa MSWiA – podkreślił.

– Oczywiście bezpośredni dostęp do pasa granicy czy teren bezpośrednio przylegający do budowy będzie wyłączony z dostępu, ale w związku z postępem prac MSWiA zdecydowało się odejść od tych dotychczasowych ekstraordynaryjnych rozwiązań – powiedział rzecznik.

Dodał, że specjalne obostrzenia będą dotyczyły jedynie wąskiego pasa bezpośrednio przylegającego do linii granicznej w województwie podlaskim. – To pas 200-metrowej szerokości, co ma związek z kolejnym etapem budowy bariery ochronnej na granicy – wskazał. alnych.

Zapora na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA: Już poprawiła bezpieczeństwo Polski

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze nieukończona, już poprawiła bezpieczeństwo Polski – ocenił w piątek wiceszef MSWiA Błażej...

zobacz więcej

Pytany, czy brak specjalnej strefy oznacza ograniczenie sił wojska i policji na granicy, odpowiedział, że decyzje w tych sprawach będą musiały zapadać na podstawie analizy aktualnego stanu.

Pilnowanie granicy z Białorusią priorytetem


Zapewnił, że jako państwo musimy odpowiadać na to, co się dzieje na tej granicy. – W związku zakończeniem budowy bariery część osób zostanie rozdysponowana w inny sposób, ale priorytetem pozostaje pilnowanie granicy z Białorusią – zapewnił.

Przypomniał, że granica „była świadkiem zdarzeń bez precedensu w historii Polski, kiedy to staliśmy się obiektem agresji hybrydowej przy użyciu szlaku migracyjnego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej