RAPORT

Wojna na Ukrainie

Murem za Błaszczakiem [SONDAŻ]

Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Piotr Nowak)
Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Piotr Nowak)

Niemal trzech na czterech wyborców partii rządzącej dobrze ocenia nominację ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na wicepremiera – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, opublikowanego w piątkowym wydaniu „Super Expressu”.

Wicepremier Błaszczak: Będziemy bronić każdego skrawka polskiej ziemi

– Przed laty pokonaliśmy imperium zła, które teraz na naszych oczach Rosja odtwarza. Wojna na Ukrainie nie może rozlać się dalej. Musimy wzmocnić...

zobacz więcej

„Super Express” informuje, że w sondażu – przeprowadzonym wśród wyborców PiS – zadano pytanie: „Jak oceniasz nominację Mariusza Błaszczaka na wicepremiera?”. 74 proc. badanych oceniło ją dobrze. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 4 proc. ankietowanych. Z kolei 22 proc. odpowiedziało „nie wiem”.

Jak czytamy, prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW, „przekonuje, że wysokie poparcie dla Błaszczaka to efekt trzech czynników”.

„Błaszczakowi pomaga długotrwała obecność w polityce. Jeśli ktoś jest w niej tak długo, to znaczy, że musi być zaufany. To także polityk, któremu nigdy dotąd nie towarzyszył kontekst aferalny. Nie był zamieszany w coś, co może być odstraszające dla tego elektoratu. Również ostatnie tygodnie i miesiące bardzo sprzyjają Mariuszowi Błaszczakowi jako ministrowi obrony” – ocenia ekspert.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 21–22 czerwca na reprezentatywnej grupie 1011 dorosłych Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej