RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes IPN: Trwają analizy spraw zabójstwa księży Zycha, Suchowolca i Niedzielaka

Bieżący rok „zdradził potencjał prokuratorów IPN” (fot. Shutterstock)
Bieżący rok „zdradził potencjał prokuratorów IPN” (fot. Shutterstock)

Trwają kolejne analizy niewyjaśnionych spraw księży zamordowanych w latach 80. – Nazwiska Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka znalazły się na liście zakwestionowanych przeze mnie postępowań prawnych z lat 80. - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.

Premier: Oprawcom komunistycznym należy się wieczna hańba

Nasi europejscy partnerzy dają wyraz niezrozumienia ciągłości między atakiem komunistycznej Rosji sowieckiej na Polskę 81 lat temu, morderstwami...

zobacz więcej

– Trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w latach 80., ale też działaczy opozycji antykomunistycznej z kilku miast. Nie chciałbym wymieniać nazwisk, bo te sprawy są zupełnie różne, ale mogę powiedzieć, że są to sprawy dotyczące niewyjaśnionych do końca śmierci z lat 80. Już na początku tego roku poprosiłem prokuratora, żeby tym śledztwom, które budzą wątpliwości historyków, się w sposób szczególny przyjrzeć – mówił prezes IPN w Polskim Radiu 24.

Na pytanie, czy również będą podjęte sprawy śmierci księży Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka prezes IPN potwierdził, że te nazwiska znalazły się na liście zakwestionowanych przez niego „postępowań prawnych z lat 80., a prowadzonych przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”.

– Ta lista, ten katalog takich wątpliwości jest szerszy, więc nie mogę powiedzieć, że będą nowe ustalenia dotyczące naszych wielkich kapłanów, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast nazwiska tych księży znalazły się na mojej liście wątpliwości – podkreślił.

Jego zdaniem ten rok „zdradził potencjał prokuratorów IPN”.

„Budował wiarę w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna”

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci księdza. – Szedł drogą krzepienia...

zobacz więcej

– Bo w 2021 r. przygotowali zaledwie trzy wnioski o uchylenie immunitetów sędziom i prokuratorom, a na mój apel i po wizytach w oddziałach, w tym roku takich wniosków zostało przygotowanych 24, więc cieszę się, że kolejni komunistyczni prokuratorzy i sędziowie stają w obliczu prawdy historycznej. To zdradza także potencjał ścigania tych zbrodni – ocenił Nawrocki.

– Pozytywne jest też to, że po moim apelu do pana prokuratora Andrzeja Pozorskiego niebawem będziemy mogli ogłosić wznowienie śledztw, które budzą moje historyczne wątpliwości. To znaczy śledztw, które w moim uznaniu w poprzednich latach nie były wyjaśnione w taki sposób, w jaki być powinny. Oczywiście perspektywa historyka jest zupełnie inna niż prokuratorów, to nie jest próba skalibrowania mojego oglądu historycznego do potrzeb prokuratorskich czy prawnych, ale pewne wątpliwości, które każą cofnąć się do spraw niezbadanych. Tu także wierzę, że uda się niektóre rzeczy zmienić – mówił.

Przeczytaj także: Czarna data, stracony czas

Pytany, co dalej z poszukiwaniami miejsc polskiej martyrologii na terenie Białorusi i Ukrainy, zaznaczył, że te państwa są w zupełnie innej relacji z Polską.

– Ukraina jest naszym partnerem i Polska jest wielkim partnerem Ukrainy w starciu zbrojnym z Federacją Rosyjską; Białoruś jest sojusznikiem Federacji Rosyjskiej. I podczas gdy na Białorusi możemy powiedzieć, że te możliwości są zamknięte z przyczyn geopolitycznych, to na Ukrainie toczą się rozmowy na temat podjęcia takich prac – powiedział Nawrocki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Odnosząc się do kwestii dekomunizacji podkreślił, że w jego ocenie „nie ma miejsca w przestrzeni publicznej wolnego kraju dla zbrodniarzy komunistycznych, choćby z tego względu, że taki akt jest pogardą dla ofiar”.

– Oczywiście jest zawstydzające, że w XXI w. mieliśmy ponad 60 upamiętnień i pomników w przestrzeni publicznej z czerwoną gwiazdą, z sierpem i młotem. Cieszę się, że te pomniki upadają – zauważył Nawrocki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej