RAPORT

Wojna na Ukrainie

Unijni śledczy szukają handlarzy ludźmi polujących na ukraińskich uchodźców

W ciągu jednego dnia śledczy skontrowali 125 platform internetowych (fot. Adri Salido/Anadolu Agency via Getty Images)
W ciągu jednego dnia śledczy skontrowali 125 platform internetowych (fot. Adri Salido/Anadolu Agency via Getty Images)

Śledczy z 14 unijnych państw przeprowadzili wielką akcję wymierzoną w handlarzy ludźmi, wabiących w internecie uchodźców z Ukrainy. Skontrolowano łącznie 125 platform internetowych, w tym blisko 50 podejrzewanych lub mających związek z tym procederem.

Policja w Holandii: Istnieje poważne ryzyko handlu ludźmi

W związku z napływem ukraińskich uchodźców w Niderlandach policja ostrzega przed handlem ludzi. Komendy policji w całym kraju otrzymały polecenie,...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Działania przeprowadzono w ramach EMPACT, czyli Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciwko Zagrożeniom Kryminalnym. W specjalnym hackathonie, koordynowanym przez śledczych z Holandii, wzięły udział jeszcze organa ścigania z Austrii, Cypru, Danii, Niemiec, Węgier, Włoch, Łotwy, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Operację wspierał Europol, który w dniu operacji uruchomił wirtualny sztab. Jego zadaniem była wymiana informacji między uczestnikami działań oraz sprawdzanie uzyskanych informacji w bazach danych unijnej organizacji policyjnej.

Celem operacji było namierzenie handlarzy ludźmi, którzy za pośrednictwem internetu polowali na ukraińskich uchodźców w celu zmuszenia ich do niewolniczej pracy lub usług seksualnych.

Portugalia ostrzega przed handlem ludźmi. Wydaje poradnik dla uchodźców

Portugalia dostarczy uchodźcom z Ukrainy poradnik o tym, jak się chronić przed handlem ludźmi – ogłosił rząd. Według najnowszych oficjalnych...

zobacz więcej

Polowanie na handlarzy ludźmi


„Dochodzenia online koncentrowały się na monitorowaniu portali oferujących uchodźcom pomoc w transporcie, zakwaterowaniu i pracy. Sprawdzano także serwisy randkowe i rekrutacyjne, a także platformy oferujące usługi seksualne” – poinformował Europol.

W ciągu jednego dnia śledczy skontrowali 125 platform internetowych, w tym 48 podejrzewanych o handel ludźmi lub mających z nimi związek. Udało się ustalić dziewięć osób zajmujących się tym procederem i tyle samo prawdopodobnych ofiar.

Podejrzane działania wykryto na wielu platformach, w tym w języku rosyjskim. Jak poinformował Europol, znaleziono „znaczną liczbę podejrzanych ofert pracy skierowanych do ukraińskich kobiet, z których niektóre opisano jako sesje zdjęciowe”.

Efektem akcji jest wszczęcie 15 postępowań w sprawie ewentualnego handlu ludźmi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej