RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uderzenie w gangi, które handlowały narkotykami i fałszywymi certyfikatami covidowymi

Podczas akcji CBŚP zatrzymano 12 osób, w tym lekarza na usługach przestępców (fot. CBŚP)
Podczas akcji CBŚP zatrzymano 12 osób, w tym lekarza na usługach przestępców (fot. CBŚP)

Nietypową koalicję dwóch stołecznych gangów odkryli śledczy z podlaskich „pezetów” i CBŚP. Jedna z grupa zajmowała się handlem narkotykami, a druga oferowała fałszywe zaświadczenia o szczepieniach przeciwko COVID-19. Podczas uderzenia w obie bandy zatrzymano 12 osób, w tym lekarza, który za łapówki wystawiał lewe certyfikaty. Według nieoficjalnych informacji mogło z nich skorzystać nawet kilkaset osób.

Mieli handlować fałszywymi certyfikatami szczepień. Reaguje NFZ

Centrum Medyczne MASMED w Zabierzowie w Małopolsce miało wydawać fałszywe certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. O procederze poinformowały Fakty...

zobacz więcej

W operacji przeciwko przestępczemu sojuszowi wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy, głównie z podlaskiego zarządu CBŚP, których wspierali antyterroryści z BOA KGP i Białegostoku. Działania w Warszawie i okolicach doprowadziły do zatrzymania 12 osób.

Podczas przeszukań mieszkań i domów podejrzanych policjanci zabezpieczyli 3 kg narkotyków, 50 tys. zł, a także dokumentację medyczną i nośniki elektroniczne mające związek z procederem wystawiania certyfikatów o szczepieniach przeciwko COVID-19.

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty m. in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych, uczestnictwa w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi oraz powoływania się na wpływy i podejmowania się pośrednictwa w zdobyciu certyfikatów covidowych.

Handel certyfikatami covidowymi

zobacz więcej

Lekarz na usługach gangu


– Wśród zatrzymanych jest lekarz, któremu prokurator przestawił zarzut poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19 – powiedział tvp.info prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował 11 podejrzanych na okres dwóch lub trzech miesięcy. Wobec 12. osoby zastosowano tylko dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.
Jeden z rozbitych gangów handlował narkotykami (fot. CBŚP)
Jeden z rozbitych gangów handlował narkotykami (fot. CBŚP)

W Niemczech rośnie handel fałszywkami certyfikatów szczepień. Zwłaszcza w sieci

– Wraz z zakończeniem bezpłatnych testów na koronawirusa i wprowadzeniem odpłatności za ich wykonywanie, w kilku krajach związkowych odnotowuje się...

zobacz więcej

Prawdziwe narkotyki i fałszywe szczepienia


Działania te to pokłosie trwającego od kilku miesięcy śledztwa podlaskich „pezetów” i CBŚP w sprawie działalności od lipca 2021 r. do marca 2022 r., dwóch grup przestępczych. Operowały one głównie na terenie stolicy, ale prowadziły także interesy w innych rejonach kraju.

Pierwsza z tych organizacji parała się klastyczną przestępczością narkotykową. Z ustaleń śledczych wynika, że wprowadziła do obrotu co najmniej kilkadziesiąt kilogramów substancji odurzających. Część narkotyków „sprowadzała” z Francji.

Z kolei druga ekipa zarabiała na handlu fałszywymi certyfikatami szczepionkowymi. A dokładniej na pośrednictwie między chętnymi na takie zaświadczenie a lekarzem współpracującymi z gangiem.
Druga grupa, rozpracowana przez śledczych, zarabiała na fałszywych certyfikatach (fot. CBŚP)
Druga grupa, rozpracowana przez śledczych, zarabiała na fałszywych certyfikatach (fot. CBŚP)

Podrobione certyfikaty covidowe. Niemiecka policja podaje dane

Policja w Niemczech wykryła do tej pory ponad 11 tys. przypadków sfałszowanych paszportów szczepień przeciw COVID-19; liczba oszustw w tej...

zobacz więcej

Za załatwienie certyfikatu przestępcy żądali od 600 do ponad 1000 zł. Według śledczych z usług gangu mogło skorzystać nawet kilkaset osób, choć na razie potwierdzono oficjalnie kilkanaście takich przypadków.

Prokuratura i policja zapowiadają kolejne zatrzymania. Śledczy nie kryją, że zarzuty mogą usłyszeć także osoby, które skusiły się na fałszywe certyfikaty.

Za samo kupienie takiego zaświadczenia grozi do dwóch lat więzienia.

O wiele poważniejsze konsekwencje prawne mogą ponieść osoby, które się posłużyły sfałszowanymi certyfikatami. W taki przypadku grozi im od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej