RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki o decyzji ws. Ukrainy: Nasze działania przyniosły efekt

Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji, aby dać jej odpór Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy – powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Ukraina i Mołdawia kandydatami do UE. Jest decyzja Brukseli

Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli...

zobacz więcej

Rada Europejska zdecydowała w czwartek o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii.

– Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji. Aby dać jej odpór Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy – powiedział Morawiecki w czwartek w Brukseli.

Podkreślił, że mówił też o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, „który się z nami połączył, który dziękował nam, dziękował Polsce”.

– Ja jestem też bardzo wdzięczny Ukrainie, prezydentowi i całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują czym są prawdziwe europejskie wartości – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Amerykanie wyślą więcej wyrzutni HIMARS

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wkrótce ogłosi kolejny, wart 450 mln dolarów pakiet pomocy dla Ukrainy, a znajdą się w nim dodatkowe...

zobacz więcej

Premier: Nasze wysiłki przyniosły efekt


– Jeszcze trzy miesiące temu na obradach Rady Europejskiej pod Paryżem w Wersalu było to niemożliwe, większość państw Europy Zachodniej bardzo mocno opowiadało się przeciw temu; niech to dzisiaj wybrzmi, niech to będzie wyraźnie odczytane – powiedział mediom szef rządu. Polska – jak akcentował – i kilka innych krajów Europy Środkowej przystąpiło do szeroko zakrojonej akcji dyplomatycznej i politycznej.

– Nasze wysiłki okazały się skuteczne, nasza sprawczość została dzisiaj potwierdzona. Mamy ten historyczny moment dzisiaj osiągnięty – podkreślił Morawiecki.

Zaznaczył, że „Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie w walce o wolność, o suwerenności, bezpieczeństwo, przywrócenie pokoju w Europie; w walce z barbarzyńska, bestialską agresją Rosji”.

– Ukraina dzisiaj widzi, że może liczyć na Polskę jako na skutecznego sojusznika. Tego, który po trzech miesiącach bardzo trudnych zabiegów dyplomatycznych dopiął swego, dopięliśmy tego, że dzisiaj jesteśmy jako cała Europa przy Ukrainie w jej walce o wolność – podkreślił premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Dywersanci zatrzymani w Kijowie. Dla Rosji fotografowali obiekty kolejowe

W Kijowie zatrzymano kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się działalnością dywersyjną na rzecz Rosji. Osoby te miały przy sobie fotografie...

zobacz więcej

Morawiecki: Unia Europejska musi być razem z Ukrainą


Szef rządu powiedział w Brukseli, że podczas obrad omawiano „także inne kluczowe kwestie, takie jak pomoc dla Ukrainy w utrzymaniu jej podstawowych funkcji”.

– Przecież dziś Ukraina jest w stanie wojny. Możemy sobie wyobrazić, co to znaczy dla przedsiębiorców, dla zbierania podatków, dla zabezpieczenia płac, dla pielęgniarek, dla lekarzy, dla nauczycieli. Dzisiaj Ukraina przeżywa naprawdę dramatyczne momenty – mówił Morawiecki.

Według premiera „Unia Europejska musi być razem z Ukrainą”.

– Organizujemy tę pomoc, również tutaj w Brukseli, organizujemy, aranżujemy proces sankcji, ale to jest jedno, to po to, aby Ukraina mogła przetrwać. Organizujemy dostawy broni – wymieniał Morawiecki.

– Chodzi również o to, aby była bezpośrednia pomoc finansowa. Owszem, dla Polski my ją już otrzymujemy, bo Polska pomaga w procesie przyjmowania uchodźców, ale przede wszystkim także dla Ukrainy, aby ona mogła dać skuteczny odpór tej bestialskiej napaści, o której na pewno długo jeszcze będziemy mówić i myśleć. Dziś musimy jednak tu i teraz walczyć o to, aby Ukraina odparła tę barbarzyńską agresję Rosji – powiedział Morawiecki.

Doradca Scholza: Europa powinna bardziej skupić się na długotrwałych relacjach z Rosją

Jens Plotner, doradca kanclerza Olafa Scholza, ocenił, że Europa powinna „bardziej skupić się na utrzymaniu długotrwałych relacji z Rosją, a mniej...

zobacz więcej

„Ukraina w UE to decyzja strategiczna”


Podczas briefingu po posiedzeniu Rady Europejskiej, na którym unijni liderzy podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej, premier ocenił, że w tej kwestii „przeważyły niewątpliwie różne rozmowy, debaty, ale także przekonywanie naszych partnerów z UE, że żyjemy w geopolitycznym momencie zwrotnym”.

– Dziś w Brukseli mówiłem, że jest to moment strategiczny, że nie powinniśmy dzielić włosa na czworo i skoncentrować się na najważniejszych tematach – dodał

Jak poinformował, przedmiotem debaty był także status Bośni i Hercegowiny oraz innych państw Bałkanów Zachodnich.

– Polska opowiada się za wielką, silną Europą, a nie będzie wielkiej i silnej Europy bez Bałkanów Zachodnich, ale nie będzie też prawdziwie wolnej i bezpiecznej Europy bez Ukrainy – to dzisiaj przeważyło, przeważyły racje strategiczne – powiedział premier.

Morawiecki zwrócił też uwagę na ubiegłotygodniowe spotkanie w Hadze z premierami Portugalii, Danii, Holandii, Belgii i Łotwy, na debaty o statusie kraju kandydackiego dla Ukrainy, ale także „o tym momencie zwrotnym w historii Europy”.

– Budowanie tego typu koalicji jest również bardzo ważne na Radzie Europejskiej – to także pomogło w osiągnieciu dzisiejszego kompromisu – wskazał.

Pytany, czy jakieś państwa jeszcze na posiedzeniu RE zgłaszały obiekcje ws. statusu dla Ukrainy, premier odparł, że „co się zdarzyło w Las Vegas, zostaje w Las Vegas” i że nie chce ujawniać kulisów.

– Niech koledzy z innych krajów powiedzą, jeżeli będą chcieli. Chciałbym tę kuchnię zostawić dla nas, gdyż takie zaufanie może być jeszcze potrzebne w przyszłości – dodał szef rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej