RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina kandydatem do UE. Zełenski: Przyjmuję z satysfakcją decyzję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Forum/Abaca Press)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Forum/Abaca Press)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w czwartek na Twitterze, że z satysfakcją przyjmuje decyzję UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty. Uznał, że jest to „moment unikatowy i historyczny” w relacjach jego kraju z Unią.

Mówił, że wejście Ukrainy do UE „może zająć dekady”. Minister zmienił zdanie?

Należy rozpocząć negocjacje i nadać Ukrainie status kandydata – powiedział w czwartek sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune w stacji...

zobacz więcej

„Jestem wdzięczny przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za wsparcie. Przyszłość Ukrainy jest w UE” – napisał Zełenski.

Prezydent Ukrainy poprzez wideołącze przemówił do zebranych w Brukseli polityków państw UE. – Myślę, że nie tylko polityka europejska, ale jest to moment, od którego będziemy odliczać nową historię Europy, bez rozliczeń, bez szarych stref, która faktycznie jest zjednoczona, jest w stanie walczyć o swoje wartości, o swoją przyszłość – mówił Zełenski.

Dzisiaj uchwaliliście jedną z najważniejszych decyzji dla całej Ukrainy przez całe 30 lat niepodległości naszego państwa. Myślę, że ta decyzja jest istotna nie tylko dla Ukrainy; jest to istotny krok dla wzmocnienia Europy – dodał.

Przypomniał też, że „po pięciu dniach od agresji rosyjskiej” Ukraina złożyła wniosek o wstąpienie do UE. – Uzyskaliśmy ankietę, odpowiedzieliśmy na to wszystko i dziś ten oczekiwany wynik. Chciałby jeszcze raz potwierdzić, że Ukraina jest zdolna do bycia pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Przed trzema miesiącami zwracałem się do każdego kraju Unii Europejskiej i sami widzieliście, na jakim byliśmy etapie w naszych stosunkach – wskazała ukraińska głowa państwa.

Zobacz także: Krok do członkostwa Ukrainy w UE. Von der Leyen wręczyła Zełenskiemu dokument


Szef administracji prezydenta Andrij Jermak oświadczył, że przywódcy kraju zrobią wszystko, żeby szybko zrealizować plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do UE.

„Zrobimy wszystko, żeby szybko wypełnić niezbędny plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do Unii” – napisał Jermak na Telegramie.

„Ukraina będzie w UE” – podkreślił szef administracji prezydenta Zełenskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej