RAPORT

Wojna na Ukrainie

Meksykańskie wojsko poszukuje zabójcy dwóch jezuitów

Wojsko poszukuje zabójcy dwóch księży (fot. Hector Vivas/Getty Images)
Wojsko poszukuje zabójcy dwóch księży (fot. Hector Vivas/Getty Images)

W górach meksykańskiego stanu Chihuahua od trzech dni trwa pościg za hersztem gangu narkotykowego, który zabił dwóch księży jezuitów i ich przewodnika górskiego. W akcji uczestniczy 250 żołnierzy.

Granica amerykańsko-meksykańska: Nigdy wcześniej nie było tylu migrantów

Amerykańska straż graniczna poinformowała, że w maju na granicy z Meksykiem potwierdzono największą w historii liczbę migrantów - 239 416 osób....

zobacz więcej

W toku śledztwa ustalono, że zabójcą jest prawdopodobnie „El Chueco”, boss działającej w tym stanie bandy przestępczej Los Salazar, która należy do słynącego z bezwzględnego okrucieństwa kartelu narkotykowego Sinaloa. „El Chueco” ścigał obu duchownych i ich przewodnika w przekonaniu, że przewożą pieniądze z ofiar wiernych. Zamordowani to 78-letni ojciec Javier Campos Morales i 82-letni ojciec Joaquin Cesar Mora Salazar oraz ich przewodnik Pedro Eliadero.

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie modlił się za ofiary tej zbrodni. „Jestem w moich uczuciach i modlitwie przy tej wspólnocie katolickiej dotkniętej tragedią. Raz jeszcze powtarzam, że przemoc nie rozwiązuje problemów, lecz jedynie przysparza cierpień” – powiedział, łącząc się w modlitwie z wiernymi w Meksyku.

W związku z kolejną zbrodnią karteli narkotykowych meksykańskie media piszą o niezwykłym „żniwie śmierci”. Od początku roku zarejestrowano w Meksyku 33 316 zabójstw.

Już poprzednie dwa lata media określały jako „najbardziej wypełnione przemocą w historii kraju”. W 2019 roku doszło w Meksyku do 34 688 wykrytych zabójstw, a w 2020 roku – do 34 554. Według meksykańskiego Krajowego Instytutu Statystyki i Geografii (INEGI) do „poczucia zagrożenia utratą życia” przyznawało się w ankiecie przeprowadzonej w marcu br. 66,2 proc. Meksykanów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej