RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraina i Mołdawia kandydatami do UE. Jest decyzja Brukseli

Najnowsze

Popularne

Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli zatwierdzając rekomendację Komisji w tej sprawie. To reakcja Unii na rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego.

Krok do członkostwa Ukrainy w UE. Von der Leyen wręczyła Zełenskiemu dokument [WIDEO]

Unia Europejska stoi przy Ukraińcach – powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak oceniła, „naród ukraiński niesie...

zobacz więcej

Informację o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE potwierdził przewodniczący Rady Europejskiej. Jak ocenił na Twitterze, „historyczny moment”.

„Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na drodze do UE. Gratulacje dla Wołodymyra Zełenskiego i dla Maia Sandu oraz mieszkańców Ukrainy” – napisał Michel.

Dodał, że „nasza przyszłość jest wspólna”.

Szef Rady Europejskiej przekazał też, unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli uznali europejską perspektywę Gruzji i są „gotowi przyznać jej status kandydata po zajęciu się (przez ten kraj) priorytetowymi zagadnieniami”. „Gratulacje dla narodu gruzińskiego. To historyczny moment w stosunkach UE-Gruzja: przyszłość Gruzji leży w Unii Europejskiej” – dodał.

Do decyzji Rady Europejskiej odniósł się też premier Mateusz Morawiecki. „Ukraina uzyskała status kandydata do UE. To historyczny dzień dla Europy. To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości” – napisał szef polskiego rządu, dodając, że „walka o wolność trwa”.

Zobacz także: Prezydent Zełenski: Ukraina wniosła ogromny wkład w obronę wartości dzielonych z UE


Sprawę skomentowała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego, prezydent (Mołdawii Mai) Sandu i premiera (Gruzji Iraklego) Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców” – oceniła.

Dodała, że ta decyzja „wzmacnia nas wszystkich”. „Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń” – podkreśliła. Status kandydata to dopiero pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejnym będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. W tej sprawie zgodę będą musiały dać jednomyślnie państwa członkowskie na podstawie raportów Komisji Europejskiej o postępach w spełnianiu warunków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej