RAPORT

Wojna na Ukrainie

Major Carvalho zatrzymany za przemyt narkotyków. Sfingował własną śmierć

Interpol zatrzymał majora Sérgia Roberta de Carvalho (fot. Shutterstock/Brenda Rocha - Blossom)
Interpol zatrzymał majora Sérgia Roberta de Carvalho (fot. Shutterstock/Brenda Rocha - Blossom)

Funkcjonariusze Interpolu zatrzymali we wtorek w Budapeszcie byłego brazylijskiego oficera wojskowego Sérgia Roberta de Carvalho, uznawanego za jednego z największych południowoamerykańskich handlarzy narkotyków, który przemycał kokainę do Europy – podał w środę „El Pais”. Wcześniej oszukał hiszpański sąd, fingując własną śmierć. Mężczyzna posługiwał się też fałszywymi nazwiskami; znany był m.in. jako Paul Wouter.

Aresztowano zbiegłego mafiosa. To szef 'ndranghety

W katalońskim mieście Castelldefels w Hiszpanii policja zatrzymała szefa kalabryjskiej mafii 'ndrangheta. Barcelońscy funkcjonariusze zatrzymali we...

zobacz więcej

64-letni Brazylijczyk, urodzony w Surinamie w północnej części kraju, używał co najmniej czterech fałszywych paszportów, aby działać głównie w Europie, gdzie przewoził kokainę i prał brudne pieniądze. We wtorek w momencie schwytania miał przy sobie meksykańskie dokumenty – poinformował „El Pais”.

Interpol poszukiwał byłego wojskowego za przemyt 50 ton kokainy, dokonany w ciągu ostatnich czterech lat. Narkotyki sprowadzał za pośrednictwem karteli południowoamerykańskich. W ramach jednego z transportów nawiązał też kontakt z galicyjskimi handlarzami.

Jak wskazał hiszpański dziennik, od listopada 2020 r. Carvalho był również ścigany przez portugalską policję sądową po tym, jak udało mu się uciec przed wspólną operacją prowadzoną przez Portugalię i Brazylię.

Otaczał się luksusem


Sérgio Roberto de Carvalho, znany w Brazylii z wojskowej rangi majora, osiadł w mieście Marbella w południowej Hiszpanii, otaczając się luksusem. Do przemieszczania się używał prywatnego samolotu.

Zobacz także: Boss mafii ‘Ndrangheta Rocco Morabito aresztowany


„El Pais” podał, że Carvalho w 2017 roku zorganizował wysyłkę co najmniej 1700 kilogramów kokainy we współpracy z galicyjskimi handlarzami narkotyków. Kontrabanda, przewożona na statku Titán III, została przechwycona przez policję. Hiszpańscy funkcjonariusze aresztowali wtedy zarówno jego, jak i 20 innych osób zaangażowanych w przemyt, który miał przynieść organizacji przestępczej ponad 60 milionów euro. Brazylijczyk podawał się wtedy za „Paula Woutera”.

Handel narkotykami. Korupcja w firmach w niderlandzkim porcie na szeroką skalę

Przestępcy infiltrują duże firmy żeglugowe w porcie w Rotterdamie na zachodzie Holandii. Gangi przemycają tam narkotyki za pośrednictwem wspólników...

zobacz więcej

Fałszywy zgon


Po wielu miesiącach, w trakcie dochodzenia sądowego w tej sprawie, prawnikowi Brazylijczyka udało się go wyciągnąć z więzienia, wpłacając kaucję w wysokości 20 tys. euro. Gdy zbliżała się rozprawa, w której groziła mu kara 14 lat więzienia i 340 mln grzywny, do sądu w hiszpańskim mieście Vigo trafił akt zgonu „Paula Woutera” z powodu zawału. Jego śmierć i kremację potwierdził jeden z lekarzy ekskluzywnej kliniki estetycznej w Marbelli, do której się on udawał.

Po pewnym czasie fałszerstwo wyszło na jaw. Gdy sąd w Vigo zarchiwizował już akta sprawy odnośnie handlarza narkotyków, sąd w Kurytybie poinformował hiszpańskie władze o fałszywej tożsamości mężczyzny. Ujawniono, że w rzeczywistości to były wojskowy Sérgio Roberto de Carvalho, urodzony w 1958 roku, poszukiwany za handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy od 2009 roku.

Brazylijski sąd powiadomił też, że istnieją przesłanki, że handlarz narkotyków wciąż żyje, używając swojej prawdziwej tożsamości. Potwierdziły to odciski palców, które odpowiadały tym Woutera, jak i de Carvalha. Po czym, hiszpańska policja podejrzewała, że żyjący wciąż mężczyzna podróżował po Europie Wschodniej pod różnymi nazwiskami. Miał też dotrzeć do Dubaju. Z śledztwa brazylijskiej policji wynika, że major Carvalho posiadał złożoną strukturę przedsiębiorstw działających w wielu nielegalnych biznesach. W przesłanych do Hiszpanii aktach podano, że organizacja Sérgia Roberta de Carvalho prowadziła działania w Portugalii, Belgii, Niemczech, Holandii i w Hiszpanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej