RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chrupiące świerszcze i koniki polne. Automaty z przekąskami dla turystów

Czy owady zastąpią mięso? (fot. Shutterstock/Charoen Krung Photography)
Czy owady zastąpią mięso? (fot. Shutterstock/Charoen Krung Photography)

Owady coraz poważniej są rozważane jako potencjalne źródło wartościowego białka, które może zastąpić mięso. To skłoniło młodą Japonkę Osawę Asami do zainwestowania w ciekawy biznes. Postanowiła kupić uliczne automaty do sprzedaży przekąsek.

Robaki na talerzu – na razie tylko w Belgii

Hamburger z gąsienicy albo pasta z konika polnego... Belgijska agencja do spraw bezpieczeństwa żywności dopuściła 10 gatunków insektów do...

zobacz więcej

Osawa Asami zamiast chipsów czy batonów oferuje przekąski z chrupiących świerszczy, koników polnych i innych owadów. Swój pierwszy automat ustawiła w mieście Takamori. Wybrała to miejsce nieprzypadkowo. Miejscowość przyciąga wielu turystów, bo znajduje się tu wejście do Parku Narodowego Aso-Kuju, który rokrocznie odwiedzają rzesze ludzi.

Młoda bizneswoman liczyła na to, że wśród turystów znajdą się ludzie otwarci na nowe doznania kulinarne. A tych zaoferowała sporo. W należącym do niej automacie jest 18 gatunków owadów smażonych w głębokim tłuszczu, m.in. świerszcze i koniki polne. Jedne są solone, inne o smaku czekoladowym. Ceny wynoszą 1000 do 2600 jenów, czyli ok. 30-85 złotych.

Groźne pająki zamiast przypraw z Wielkiej Brytanii

Zamiast przypraw, w przesyłce z Wielkiej Brytanii ukryte były żywe pająki i owady. Wśród tych okazów znajdował się m.in. duży Hyllus diardi...

zobacz więcej

Sukces przekąsek


Przekąski z automatu w Takamori cieszą się wzięciem, więc teraz Asami ustawiła kolejny – w wiosce Achi. Ta lokalizacja też nie jest przypadkowa. Achi leży w prefekturze Nagano, u podnóża góry Ena i też jest popularna wśród turystów. Za ustawieniem tu automatu przemawiał też fakt, że w prefekturze Nagano jest tradycja jedzenia owadów, więc dla wielu ludzi te przekąski nie będą żadnym nowum. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Owadzie przekąski cieszyły się wzięciem, niektóre wyprzedały się błyskawicznie.

Jadalne owady są dobrym źródłem białka, a ich hodowla może być znacznie mniej szkodliwa dla klimatu niż hodowla krów czy świń.

Owady stanowią ważną część codziennej diety dwóch miliardów ludzi w 130 krajach świata.
Eksperci ONZ ds. żywności od lat promują je jako dobre źródło pożywienia i przekonują, że konsumpcja owadów pomoże zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Czy czeka nas boom na jadalne owady i zamiast chipsów będziemy chrupać świerszcze? Eksperci banku inwestycyjnego Barclays, powołując się na dane z Meticulous Research prognozują, że światowy rynek owadów jadalnych czeka świetlana przyszłość. Wartość tej branży wzrośnie do 6,7 miliardów euro. To skok, bo w 2019 r. rynek ten był wart 850 milionów euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej