RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dywersanci zatrzymani w Kijowie. Dla Rosji fotografowali obiekty kolejowe

Od początku wojny zatrzymano ponad 800 dywersantów (fot. Shutterstock/Lina Reshetnyk)
Od początku wojny zatrzymano ponad 800 dywersantów (fot. Shutterstock/Lina Reshetnyk)

W Kijowie zatrzymano kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się działalnością dywersyjną na rzecz Rosji. Osoby te miały przy sobie fotografie obiektów kolejowych i posterunków kontrolnych – poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

Rosyjscy dywersanci w podkijowskim lesie. Znaleziono ciała

W lesie sąsiadującym z Wasylkowem w pobliżu Kijowa ukrywa się wielu rosyjskich dywersantów. W niedzielę ukraińscy żołnierze otworzyli do nich...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Dwaj kolaboranci sporządzali dokumentację infrastruktury kolejowej w stolicy, inna osoba fotografowała punkty kontrolne, jeszcze inna jest podejrzana o współpracę z wojskowymi z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę „republik ludowych” na wschodzie Ukrainy – powiadomił Hromow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

15 czerwca wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin oświadczył, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji, zatrzymano i przekazano Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ponad 800 osób podejrzewanych o działalność dywersyjną i zwiadowczą na rzecz Kremla.

W ocenie Jenina większość dywersantów ma za zadanie namierzanie celów rosyjskich ostrzałów na Ukrainie, ujawnianie pozycji ukraińskich formacji zbrojnych, a także weryfikowanie skuteczności ataków rakietowych i artyleryjskich wroga.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej