RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent: Rosjanie zakręcili kurek, ale gaz w Polsce jest. Dzięki dywersyfikacji

Dzisiaj zmagamy się z wieloma przeciwnościami, ale chcę zapewnić, że w sposób twardy, odważny i mądry czuwamy nad kwestiami bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tego bezpieczeństwa także i militarnego – powiedział w czwartek w Zambrowie w województwie podlaskim prezydent Andrzej Duda. Jak też podkreślił, „Rosjanie złamali umowę i zakręcili kurek z gazem, a okazało się, że gaz w Polsce jest, dla gospodarstw domowych i przemysłu”.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Nowe świadczenie ma zrekompensować najbardziej potrzebującym wzrost inflacji i pokryć...

zobacz więcej

Prezydent podkreślił w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Zambrowa, że w 2020 roku, kiedy wszyscy zmagaliśmy się z olbrzymim problemem pandemii koronawirusa, nikt nie spodziewał się, że będzie aż tak wiele problemów, jak jest w tej chwili.

– Wszyscy państwo wiecie doskonale, że szczęśliwie, chociaż nie bez bólu i nie bez strat, udało nam się pokonać pandemię koronawirusa – podkreślił Duda.

Jak wskazał, „niestety zaraz po nim, kiedy on powoli wygasa, przyszedł rosyjski atak na Ukrainę”. – I za nim idące nie tylko pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa, ogromne w naszej części Europy, zaraz za naszą granicą. Ale co gorsze, także i tsunami cenowe, inflacja właściwie we wszystkich krajach, dodatkowo pociągnięta przez zjawiska związane z wojną na Ukrainie, przez wzrost cen surowców, zwłaszcza wzrost cen energii – powiedział prezydent.

Zobacz także: Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która przedłuża tarczę antyinflacyjną


– Jest tak, że dzisiaj zmagamy się z wieloma przeciwnościami. Ale chcę państwa zapewnić o kilku kwestiach. Po pierwsze, że absolutnie w zdroworozsądkowy, twardy, odważny i mądry sposób czuwamy nad kwestiami bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tego bezpieczeństwa także i militarnego – podkreślił Andrzej Duda.

Rosja „zakręciła kurek” z gazem. Konferencja Ministerstwa Klimatu

Rosja w środę wstrzyma dostawy gazu do Polski – potwierdza we wtorek spółka PGNiG. Taką opcją groził od pewnego czasu Władimir Putin. Wcześniej we...

zobacz więcej

Zaznaczył, że wiele spraw udało się załatwić na czas. – Na czas przyjęliśmy ustawę o obowiązku obrony ojczyzny. Wierzę w to, że w ciągu najbliższych lat zwiększymy liczebność naszej armii, ale przede wszystkim, że modernizacji armii, którą na poważnie rozpoczęliśmy kilka lat temu zamawiając systemu obrony przeciwrakietowej PATRIOT w Stanach Zjednoczonych, zamawiając artylerię rakietową HIMERS też ze Stanów Zjednoczonych, zamawiając ze Stanów Zjednoczonych myśliwce F-35 zabezpieczaliśmy nas na przyszłość – powiedział prezydent.

Gaz w Polsce dzięki dywersyfikacji źródeł


Prezydent odniósł się też do kwestii polityki energetycznej polskiego rządu. – Kilka tygodni temu zostaliśmy poddani bardzo poważnej próbie, kiedy Rosjanie zaprzestali bezpośrednich dostaw gazu do Polski, bo nie chcieliśmy za niego płacić w rublach. Tego Rosjanie żądali, a to było niezgodne z umową, którą z nimi mieliśmy. Złamali tę umowę, zamknęli kurek z gazem. Okazało się, że gaz w Polsce jest, nawet jeżeli w niektórych gospodarstwach domowych przez chwilę tego gazu nie było, bo dostawca był bezpośrednio rosyjski, to zaraz Polskie Gazownictwo i Górnictwo Naftowe przywróciło te dostawy. Gaz dociera do wszystkich gospodarstw i wystarcza go także dla naszego przemysłu – mówiła głowa państwa podczas spotkania w Zambrowie.

Czytaj także: Rosja zakręca kurek z gazem. Prezydent: Polskie firmy wyegzekwują odszkodowania


Jak ocenił, to efekt prowadzonej przez ostatnie lata polityki dywersyfikacji. – Między innymi dlatego budujemy gazociąg z szelfu norweskiego – już teraz, jesienią, gaz popłynie z Norwegii do Polski – dodał. – My nie jesteśmy całkowicie uzależnieni, właśnie dlatego, że realizowaliśmy politykę dywersyfikacji przez ostatnie lata – podkreślił. Duda zwrócił uwagę także na znaczenie regionalnych inwestycji infrastrukturalnych, jak domknięcie obwodnicy Zambrowa. – Sama budowa jest planowana, o ile pamiętam, na lata 2026-2028. Dzisiaj realizowane są prace planistyczne. Mam nadzieję, że nic ich nie zakłóci i że spokojnie ta budowa, rzeczywiście potrzebna budowa będzie mogła zostać zrealizowana na czas – powiedział. – Mimo trudności, ogromnie ważne jest dla mnie to, żebyśmy cały czas podnosili jakość życia w Polsce – zaznaczył prezydent.
teraz odtwarzane
Konferencja prezydenta Dudy w Zambrowie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej