RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tak dobrze jeszcze nie było. Pięć Polek zagra w Wimbledonie

Katarzyna Kawa po raz pierwszy zagra w I rundzie Wimbledonu (fot. PAP/Jan Dzban)
Katarzyna Kawa po raz pierwszy zagra w I rundzie Wimbledonu (fot. PAP/Jan Dzban)

Aż pięć Polek wystąpi w rozpoczynającym się w poniedziałek Wimbledonie. Do Igi Świątek, Magdy Linette i Magdaleny Fręch, które miały zapewniony start w I rundzie dołączyły kwalifikantki – Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska. Tak silnej reprezentacji w najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata Polska nie miała jeszcze nigdy w historii.

„Królowa Rzymu objęła panowanie w Paryżu”. Włoskie media zachwycone Igą Świątek

Królowa Rzymu Iga Świątek objęła też znów panowanie w Paryżu – podkreślają włoskie media przypominając majowy triumf Polki na turnieju w Wiecznym...

zobacz więcej

Jako pierwsza sprawę awansu przesądziła Kawa. Zajmująca 132. miejsce w rankingu WTA zawodniczka w ostatniej rundzie eliminacji mierzyła się ze sklasyfikowaną o czternaście pozycji niżej Francuzką Jeanjean.

Pierwszy set był niezwykle zacięty. W szóstym gemie przewagę osiągnęła Jeanjean, przełamując Polkę i wychodząc na prowadzenie 4:2. Kawa zdołała jednak odwrócić losy partii, a prawdziwym popisem był ostatni gem, gdy urodzona w Krynicy-Zdrój zawodniczka posłała trzy asy serwisowe.

Drugi set toczył się już pod dyktando naszej zawodniczki. Jeanjean wyraźnie opadła z sił, a do tego zaczęło jej doskwierać bolące udo. Kawa szybko dopełniła formalności i zakończyła mecz wynikiem 7:5, 6:2.

Dla 29-latki będzie to pierwszy występ na kortach Wimbledonu.

Hej, hej, kolejny Polak w NBA. Jeremy Sochan może podbić ligę

Co do jednego nie ma wątpliwości – ta noc przejdzie do historii polskiej koszykówki. Jeremy Sochan, syn Polki i Amerykanina, lada moment pójdzie w...

zobacz więcej

Awans Chwalińskiej


W turnieju głównym jest także Maja Chwalińska, która w finale kwalifikacji wygrała z Amerykanką Coco Vandeweghe 3:6, 6:3, 6:4.

Dla 21-latki to także będzie pierwszy występ na londyńskim turnieju.

Wywalczenie przepustki do głównej drabinki nie przyszło jej łatwo. Pierwszego seta wygrała Amerykanka, która wykorzystała przegrany serwis Polki. Ostatniego gema wygrała do zera, dobitnie pokazując swoje doświadczenie i przewagę w rywalizacji. Pierwszy set zakończył się wygrana 6:3 Vandeweghe

Polka jednak się nie poddała i potrafiła odrobić stratę. Drugiego seta to ona wygrała 6:3, jednak rywalizacja była zacięta. Chwalińska wykorzystała dwa breakpointy, natomiast jej rywalka jeden.

Zmagania w stolicy Anglii rozpoczynają się w poniedziałek. W turnieju rozstawiona z numerem 1 jest liderka światowego rankingu Iga Świątek.

Po raz pierwszy w historii w zmaganiach singlistek wystąpi aż pięć Polek. Oprócz Świątek i Chwalińskiej i Kawy na korcie zobaczymy także Magdę Linette i Magdalenę Fręch

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej