RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki przedstawił tematykę szczytu w Brukseli

„Tematem posiedzenia szczytu UE będzie dalsza pomoc Ukrainie – finansowa i militarna, status kandydacki do Unii Europejskiej dla Ukrainy oraz kryzys energetyczny w Europie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem Rady Europejskiej.

Morawiecki: Musimy budzić Europę z drzemki

Rosja ma swoją ideologię, prowadząc wojny wykazuje cierpliwość i determinację. Europa takiej determinacji nie ma. Polacy rozumiejąc historyczność...

zobacz więcej

W czwartek w Brukseli rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, w którym bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Podczas briefingu przed posiedzeniem premier powiedział, że tematem obrad będzie dalsza pomoc Ukrainie. Szef rządu zapowiedział też, że będzie wnioskował o wsparcie Ukrainy kwotą co najmniej 9 mld euro. „Tak, żeby mogły działać przynajmniej niektóre szpitale, szkoły, policja, straż graniczna, podstawowe funkcje państwa” – dodał.

Podkreślił też, że tematem posiedzenia będzie także pomoc militarna dla Ukrainy i dalsze przekazywanie jej broni oraz sprzętu wojskowego. „Będziemy także rozmawiali o bezprecedensowym kryzysie energetycznym, który jest dzisiaj przedmiotem dyskusji we wszystkich stolicach europejskich. Putin i Rosja dążą do destabilizacji w Europie, do tego, aby poparcie społeczne, wsparcie opinii publicznej dla Ukrainy osłabło – my temu przeciwdziałamy” – zapowiedział premier.

Jak dodał, przedmiotem dyskusji będzie także kwestia nadania statusu kandydata do UE dla Ukrainy, a także dla Mołdawii oraz „otwarcie perspektywy europejskiej również dla Gruzji”.

Premier Morawiecki o inflacji: Wojna wywołała efekt domina

Prawie na całym świecie mamy do czynienia z ogromną presją inflacyjną, która zależy od cen surowców energetycznych, a te są powiązane z wojną na...

zobacz więcej

Polskie wysiłki na rzecz ukraińskiej kandydatury


„Polska była głównym ambasadorem przyznania statusu kandydackiego dla Ukrainy. W Wersalu 3 miesiące temu Rada Europejska dyskutowała na ten temat. Wówczas wyszliśmy stamtąd w przekonaniu, że tylko Polska i niektóre kraje Europy wschodniej opowiadają się za przyznaniem Ukrainie tego statusu. Od tamtego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne i dziś jesteśmy już bardzo blisko” – mówił premier.

Wyraził nadzieję, że Ukraina otrzyma status kandydacki do UE i „przez to ta nadzieja Ukrainy na utrzymanie niepodległości i suwerenności zostanie także podtrzymana”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej