RAPORT

Wojna na Ukrainie

Upalny weekend. IMGW wydało ostrzeżenie

Upały w weekend (fot. PAP/Adam Warżawa)
Upały w weekend (fot. PAP/Adam Warżawa)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami dla południowej części województwa zachodniopomorskiego. Alert dotyczy ośmiu powiatów.

Alerty dla 14 województw. IMGW ostrzega przed burzami i upałem

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 14 województw. Ostrzeżenia nie obowiązują jedynie na Pomorzu i Pomorzu...

zobacz więcej

Upały spodziewane są w powiatach: gryfińskim, pyrzyckim, myśliborskim, drawskim, choszczeńskim, stargardzkim, wałeckim i szczecineckim. „Temperatura maksymalna w dzień od 30 st. C do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18st. C do 20 st. C” – poinformował IMGW.

Alerty obowiązuje od godz. 12:00 w piątek do godz. 20:00 w poniedziałek. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Prognoza pogody na weekend


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że najbliższy tydzień przyniesie ciepłą i słoneczną pogodę. W weekend IMGW spodziewa się słonecznej pogody, z możliwymi opadami deszczu oraz burzami. „W piątek słonecznie, na zachodzie więcej chmur. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może słabo popadać” – przekazał Instytut. Jak dodał, temperatura maksymalna wyniesie od 23-24 stopni Celsjusza na Helu i wschodzie kraju do 31 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

Zobacz także: Pogoda na wakacje. Gdzie w Europie będzie najcieplej?


IMGW informuje, że przeważający obszar Europy będzie pod wpływem rozległego niżu znad Irlandii wraz z układem frontów. Wschodnia Europa oraz półwysep Iberyjski znajdą się w zasięgu wyżów. Polska pozostanie pod wpływem wyżu z centrum nad Litwą i Łotwą. Od południowego zachodu będzie napływać coraz cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego.  

Ostrzeżenie: Burze z gradem i silny wiatr w Małopolsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem i silnym wiatrem, które mogą wystąpić w czwartek wieczorem w części województwa...

zobacz więcej

W sobotę na przeważającym obszarze kraju słoneczna aura. Będzie gorąco. Na zachodzie natomiast pojawią się opady deszczu i burze, w których opady deszcz wyniosą do 30 mm. Wiatr w porywach do 75 km/h. Temperatura maksymalna od 23 stopni nad morzem, w centrum 29 st. C do 32 stopni na zachodzie kraju. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, z kierunków wschodnich.

W niedzielę i poniedziałek w wielu miejscach nadal upalnie i burzowo. Temperatura wzrośnie do 30-34 st. C w zachodniej połowie kraju, zaś na wschodzie wskaże około 26 stopni. Jak prognozuje IMGW, burze pojawią się na zachodzie i południu kraju – mogą przynieść silne opady deszczu i porywisty wiatr.

Jaka będzie pogoda w przyszłym tygodniu?


W nocy z poniedziałku na wtorek na północnym zachodzie kraju temperatura nie spadnie poniżej 20-21 st. C, co oznacza noc tropikalną.

„We wtorek przejściowe ochłodzenie na zachodzie, w środę również w centrum kraju, z temperaturą maksymalną od 20 do 23 stopni Celsjusza. Spodziewane są burze z silnym deszczem i porywami wiatru do 70 km/h, przemieszczające się z zachodu na wschód kraju. Miejscami również grad. Na wschodzie nadal upalnie do około 32 st. C” – przekazało IMGW. Na czwartek synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z opadami deszczu i już słabszymi burzami. Temperatura maksymalna będzie się wahać w granicach 27-29 stopni Celsjusza w całym kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej