RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przed białoruskim sądem rozpoczął się proces Iryny Słaunikawej, dziennikarki TVP

Białoruska dziennikarka i pracowniczka TVP Iryna Słaunikawa (fot. Biełsat)
Białoruska dziennikarka i pracowniczka TVP Iryna Słaunikawa (fot. Biełsat)

Przed sądem w Homlu rozpoczął się w czwartek proces białoruskiej dziennikarki i współpracowniczki TVP Iryny Słaunikawej. Władze oskarżają ją o „kierowanie formacją ekstremistyczną” i działania „naruszające porządek publiczny”. Od października ubiegłego roku dziennikarka przebywa w areszcie.

Iryna Słaunikawa uwięziona w katowni w Mińsku [WIDEO]

Iryna Słaunikawa, przedstawicielka Biełsatu na Białorusi, i jej mąż Alaksandr Łojka zostali zatrzymani w areszcie przy ul. Akreścina – powiedziała...

zobacz więcej

Słaunikawa została uznana za więźniarkę sumienia, a jej proces – za motywowany politycznie.

Proces, jak informuje niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), toczy się za zamkniętymi drzwiami. Ojciec Słaunikawej nie został wpuszczony do sali sądowej. Dziennikarka została oskarżona o „stworzenie formacji ekstremistycznej lub kierowanie nią” oraz „organizację działań poważnie naruszających porządek publiczny”. Grozi jej do siedmiu lat więzienia.

Słaunikawa wraz z mężem Alaksandrem Łojką zostali zatrzymani na lotnisku w Mińsku w październiku ubiegłego roku. Najpierw skazano ich na kary aresztu za wykroczenia – rzekome „rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych”, a następnie „drobne chuligaństwo”.

Zobacz także: Reżim Łukaszenki skazał dziennikarkę Biełsatu na areszt

Dziennikarka TVP trafi przed sąd Łukaszenki. Ojciec opowiada historię jej i rodziny

Białoruska dziennikarka Iryna Słaunikawa od pół roku przebywa w białoruskim areszcie. Była współpracowniczka Biełsatu, a obecnie etatowa pracownica...

zobacz więcej

Po 45 dniach aresztu Łojko został wypuszczony. Słaunikawa natomiast usłyszała kolejne zarzuty, tym razem karne. Początkowo była to „organizacja działań poważnie naruszających porządek publiczny”, a następnie także „stworzenie formacji ekstremistycznej”.

Dziennikarka była przetrzymywana po najpierw w mińskim areszcie na Akrescina, potem na mińskiej Waładarce. Ostatnie tygodnie spędziła w areszcie w Homlu.

Słaunikawa, jak podaje BAŻ, była członkiem tej dziennikarskiej organizacji, zlikwidowanej przez białoruskie władze. Z wykształcenia jest ekonomistką, w przeszłości była związana m.in. z telewizją Biełsat, a w chwili aresztowania była pracowniczką TVP.

Za kratami na Białorusi przebywa obecnie 30 dziennikarzy i pracowników mediów – podaje BAŻ. Według organizacji praw człowieka Wiasna w kraju tym jest obecnie co najmniej 1218 więźniów politycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej